Vítězslav Weinstein: Porovnání verzí

Z Valašský odbojový spolek
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(Založena nová stránka s textem „ 9. 1. 1895, Čakovice‒25. 2. 1946, Praha), který se v roce 1916 společně se svým mladším bratrem Svatoplukem rozhodl vstoupit do čs. legií. Sou…“)
 
Řádek 1: Řádek 1:
 
   
 
   
9. 1. 1895, Čakovice‒25. 2. 1946, Praha), který se v roce 1916 společně se svým mladším bratrem Svatoplukem rozhodl vstoupit do čs. legií. Sourozenci pocházeli z železničářské rodiny a v bojích u Bachmače a na Sibiři tak dostali řadu příležitostí uplatnit své předválečné zkušenosti. Vítězslav Weinstein zakončil válku jako štábní kapitán a pobočník velitele 6. střeleckého pluku „Hanáckého“. Po skončení války a návratu do vlasti se rozhodl pokračovat ve vojenské kariéře, kterou zakončil jako plukovník doplňovací služby. V roce 1939 se podruhé zapojil do odboje, ale byl zatčen a na následky věznění, kdy mu byla během zápalu plic odmítnuta lékařská pomoc, po válce zemřel.
+
<nowiki>*</nowiki>9. leden 1895, Čakovice‒25. únor 1946, Praha
 +
 
 +
Československý voják, legionář a odbojář.
 +
 
 +
Pocházel ze železničářské rodiny. V roce 1916 se společně se svým mladším bratrem Svatoplukem rozhodl vstoupit do čs. legií.   V bojích u Bachmače a na Sibiři tak dostali řadu příležitostí uplatnit své předválečné zkušenosti. Vítězslav Weinstein zakončil válku jako štábní kapitán a pobočník velitele 6. střeleckého pluku „Hanáckého“. Po skončení války a návratu do vlasti se rozhodl pokračovat ve vojenské kariéře, kterou zakončil jako plukovník doplňovací služby. V roce 1939 se podruhé zapojil do odboje. Působil v Obraně národa ve třech garniturách. Pod velením [[Zdeněk Novák|Zdeňka Nováka]] připravoval mobilizační plány pro povstání na podzim 1944, ale byl zatčen a na následky věznění, kdy mu byla během zápalu plic odmítnuta lékařská pomoc, po válce zemřel.

Verze z 2. 1. 2022, 00:16

*9. leden 1895, Čakovice‒25. únor 1946, Praha

Československý voják, legionář a odbojář.

Pocházel ze železničářské rodiny. V roce 1916 se společně se svým mladším bratrem Svatoplukem rozhodl vstoupit do čs. legií. V bojích u Bachmače a na Sibiři tak dostali řadu příležitostí uplatnit své předválečné zkušenosti. Vítězslav Weinstein zakončil válku jako štábní kapitán a pobočník velitele 6. střeleckého pluku „Hanáckého“. Po skončení války a návratu do vlasti se rozhodl pokračovat ve vojenské kariéře, kterou zakončil jako plukovník doplňovací služby. V roce 1939 se podruhé zapojil do odboje. Působil v Obraně národa ve třech garniturách. Pod velením Zdeňka Nováka připravoval mobilizační plány pro povstání na podzim 1944, ale byl zatčen a na následky věznění, kdy mu byla během zápalu plic odmítnuta lékařská pomoc, po válce zemřel.