Nemo: Porovnání verzí

Z Valašský odbojový spolek
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(Založena nová stránka s textem „ Organizace nekomunistického odboje (není totožná s organizací - ''Ka­pitán Nemo'', která vznikla na přelomu léta a podzimu r. 1939). V jejím…“)
 
 
Řádek 1: Řádek 1:
  
  
Organizace nekomunistického odboje (není totožná s organizací - ''Ka­pitán Nemo'', která vznikla na přelomu léta a podzimu r. 1939). V jejím čele stál D. Vomáčka, od července 1942 J. Ondryska. Činnost vyvíjela v Brně a okolí; nejvýznamnější byla heršpická skupina, vedená O. Havránkem. Udržovala styk i s ilegální sítí v Moravské Ostravě, která později splynula se skupinou Lvice. (Tuto síť v letních měsících r. 1939 budoval rovněž D. Vomáčka, jejím základem byli především zaměstnanci dolu Hlubina a členové vítko­vického Sokola). Členové brněnské organi­zace uplatňovali ve své práci konspirativní systém trojek. Připravovali se na ozbrojené protifašistické vystoupení v závěru války, podporovali rodiny zatčených nebo stíha­ných gestapem a vyvíjeli protinacistickou agitační, zpravodajskou a postupně i sabotážní činnost. Ve své aktivitě neustali ani v období druhého stanného práva a teroru po -*• ''atentátu na R. Heydricha''. Podporo­vali též rodící se partyzánskou jednotku Zelený kádr (-*''Partyzánské jednotky v českých zemích — přehled''). S cílem zlepšit operativní styk s ostravskou Lvicí byly radioamatérem A. Langrem postaveny 2 vysílací stanice; vzhledem k zásahu gestapa nebyly však nakonec využity. Na podzim r. 1942 proniklo gestapo za pomoci konfidentů do řad organizace a rozbilo ji. Asi ze 130 členů bylo 70 osob zatčeno, 25 popraveno, mnozí zatčení se též nevrátili z nacistických koncentračních táborů.
+
Organizace nekomunistického odboje (není totožná s organizací - ''Ka­pitán Nemo'', která vznikla na přelomu léta a podzimu r. 1939). V jejím čele stál D. Vomáčka, od července 1942 J. Ondryska. Činnost vyvíjela v Brně a okolí; nejvýznamnější byla heršpická skupina, vedená O. Havránkem. Udržovala styk i s ilegální sítí v Moravské Ostravě, která později splynula se skupinou '''Lvice'''. (Tuto síť v letních měsících r. 1939 budoval rovněž D. Vomáčka, jejím základem byli především zaměstnanci dolu Hlubina a členové vítko­vického Sokola). Členové brněnské organi­zace uplatňovali ve své práci konspirativní systém trojek. Připravovali se na ozbrojené protifašistické vystoupení v závěru války, podporovali rodiny zatčených nebo stíha­ných gestapem a vyvíjeli protinacistickou agitační, zpravodajskou a postupně i sabotážní činnost. Ve své aktivitě neustali ani v období druhého stanného práva a teroru po -*• ''atentátu na R. Heydricha''. Podporo­vali též rodící se partyzánskou jednotku Zelený kádr (-*''Partyzánské jednotky v českých zemích — přehled''). S cílem zlepšit operativní styk s ostravskou Lvicí byly radioamatérem A. Langrem postaveny 2 vysílací stanice; vzhledem k zásahu gestapa nebyly však nakonec využity. Na podzim r. 1942 proniklo gestapo za pomoci konfidentů do řad organizace a rozbilo ji. Asi ze 130 členů bylo 70 osob zatčeno, 25 popraveno, mnozí zatčení se též nevrátili z nacistických koncentračních táborů.

Aktuální verze z 21. 9. 2021, 19:05


Organizace nekomunistického odboje (není totožná s organizací - Ka­pitán Nemo, která vznikla na přelomu léta a podzimu r. 1939). V jejím čele stál D. Vomáčka, od července 1942 J. Ondryska. Činnost vyvíjela v Brně a okolí; nejvýznamnější byla heršpická skupina, vedená O. Havránkem. Udržovala styk i s ilegální sítí v Moravské Ostravě, která později splynula se skupinou Lvice. (Tuto síť v letních měsících r. 1939 budoval rovněž D. Vomáčka, jejím základem byli především zaměstnanci dolu Hlubina a členové vítko­vického Sokola). Členové brněnské organi­zace uplatňovali ve své práci konspirativní systém trojek. Připravovali se na ozbrojené protifašistické vystoupení v závěru války, podporovali rodiny zatčených nebo stíha­ných gestapem a vyvíjeli protinacistickou agitační, zpravodajskou a postupně i sabotážní činnost. Ve své aktivitě neustali ani v období druhého stanného práva a teroru po -*• atentátu na R. Heydricha. Podporo­vali též rodící se partyzánskou jednotku Zelený kádr (-*Partyzánské jednotky v českých zemích — přehled). S cílem zlepšit operativní styk s ostravskou Lvicí byly radioamatérem A. Langrem postaveny 2 vysílací stanice; vzhledem k zásahu gestapa nebyly však nakonec využity. Na podzim r. 1942 proniklo gestapo za pomoci konfidentů do řad organizace a rozbilo ji. Asi ze 130 členů bylo 70 osob zatčeno, 25 popraveno, mnozí zatčení se též nevrátili z nacistických koncentračních táborů.