František Foukal: Porovnání verzí

Z Valašský odbojový spolek
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řádek 1: Řádek 1:
 
27. červenec 1917, Martinice okr.Holešov - ?†
 
27. červenec 1917, Martinice okr.Holešov - ?†
  
Absolvoval měšťanskou školu a poté dva roky průmyslovky v Pardubicích. Vojenskou službu absolvoval v roce 1939 i když ve spisech Státní bezpečnosti je jeho voj.služba vymezena lety 1939/45 (zatím jeden zdroj) v hodnosti poručíka. Naznačuje to možnost zpravodajského zapojení, jelikož měl již před válkou vazby  na Velkou Británii (nutno ověřit). Na počátku protektorátu se měl pokusit o útěk do Anglie, ale jeho kontakt bez vysvětlení zmizel.  Za protektorátu měl i  několik „závadných“ známostí s Němci či říšskými příslušníky českého původu. Jedním z nich byl i Václav Brtník - pilot s nímž se znal již z období před válkou.  Není vyloučeno, že tak maskoval svoji zpravodajskou činnost. Je však stejně dobře možné, že šlo o prospěchářský typ člověka, který se vždy přizpůsobil okolnostem. Stál v čele [[TVCO|TVCO.]] Jako partyzán dosáhl hodnosti kapitána. Dlouhodobě čelí podezření z konfidentské činnosti pro gestapo či další německé represivní složky, ale sám se přiznal "pouze" k vyzrazení dvou radistek ukrytých u něj doma - na něž by stejně gestapo při prohlídce narazilo.  Po válce se zapojil do budování republiky, působil ve spolku blízkém Francouzům. Přátelil se s generálem Filippo. Poválečné osudy Františka Foukala jsou zatím nezpracované, ale víme, že se aktivně zapojil do boje proti Banderovcům a v té době reaktivoval svoje zpravodajské sítě z doby druhé světové války.
+
Absolvoval měšťanskou školu a poté dva roky průmyslovky v Pardubicích. Vojenskou službu absolvoval v roce 1939 i když ve spisech Státní bezpečnosti je jeho voj.služba vymezena lety 1939/45 (zatím jeden zdroj) v hodnosti poručíka. Naznačuje to možnost zpravodajského zapojení, jelikož měl již před válkou vazby  na Velkou Británii (nutno ověřit). Na počátku protektorátu se měl pokusit o útěk do Anglie, ale jeho kontakt bez vysvětlení zmizel.  Za protektorátu měl i  několik „závadných“ známostí s Němci či říšskými příslušníky českého původu. Jedním z nich byl i Václav Brtník - pilot s nímž se znal již z období před válkou a který v době okupace pracoval i pro ministerstvo v Praze.  Není vyloučeno, že tak maskoval svoji zpravodajskou činnost. Je však stejně dobře možné, že šlo o prospěchářský typ člověka, který se vždy přizpůsobil okolnostem. Stál v čele [[TVCO|TVCO.]] Jako partyzán dosáhl hodnosti kapitána. Dlouhodobě čelí podezření z konfidentské činnosti pro gestapo či další německé represivní složky, ale sám se přiznal "pouze" k vyzrazení dvou radistek ukrytých u něj doma - na něž by stejně gestapo při prohlídce narazilo.  Po válce se zapojil do budování republiky, působil ve spolku blízkém Francouzům. Přátelil se s generálem Filippo. Poválečné osudy Františka Foukala jsou zatím nezpracované, ale víme, že se aktivně zapojil do boje proti Banderovcům a v té době reaktivoval svoje zpravodajské sítě z doby druhé světové války.

Verze z 19. 10. 2021, 11:55

27. červenec 1917, Martinice okr.Holešov - ?†

Absolvoval měšťanskou školu a poté dva roky průmyslovky v Pardubicích. Vojenskou službu absolvoval v roce 1939 i když ve spisech Státní bezpečnosti je jeho voj.služba vymezena lety 1939/45 (zatím jeden zdroj) v hodnosti poručíka. Naznačuje to možnost zpravodajského zapojení, jelikož měl již před válkou vazby  na Velkou Británii (nutno ověřit). Na počátku protektorátu se měl pokusit o útěk do Anglie, ale jeho kontakt bez vysvětlení zmizel. Za protektorátu měl i několik „závadných“ známostí s Němci či říšskými příslušníky českého původu. Jedním z nich byl i Václav Brtník - pilot s nímž se znal již z období před válkou a který v době okupace pracoval i pro ministerstvo v Praze. Není vyloučeno, že tak maskoval svoji zpravodajskou činnost. Je však stejně dobře možné, že šlo o prospěchářský typ člověka, který se vždy přizpůsobil okolnostem. Stál v čele TVCO. Jako partyzán dosáhl hodnosti kapitána. Dlouhodobě čelí podezření z konfidentské činnosti pro gestapo či další německé represivní složky, ale sám se přiznal "pouze" k vyzrazení dvou radistek ukrytých u něj doma - na něž by stejně gestapo při prohlídce narazilo. Po válce se zapojil do budování republiky, působil ve spolku blízkém Francouzům. Přátelil se s generálem Filippo. Poválečné osudy Františka Foukala jsou zatím nezpracované, ale víme, že se aktivně zapojil do boje proti Banderovcům a v té době reaktivoval svoje zpravodajské sítě z doby druhé světové války.