Frontaufklärung - Verbande: Porovnání verzí

Z Valašský odbojový spolek
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(Založena nová stránka s textem „Svazky frontového průzkumu. Tyto speciální útvary, o jejichž nasazení rozho­doval přímo zpravodajský VI. úřad RSHA, vznikly v létě 1944 z p…“)
 
Řádek 1: Řádek 1:
Svazky frontového průzkumu. Tyto speciální útvary, o jejichž nasazení rozho­doval přímo zpravodajský VI. úřad RSHA, vznikly v létě 1944 z příslušníků zrušeného - ''abwehru'' a policie (převážně tajné polní policie). Zabezpečovaly mj. bezprostřední týl frontových jednotek, kde měly čelit především činnosti partyzánů (zejména sa­botážím na komunikacích). V rámci jednot­livých armád působila velitelství jednotek pro frontový průzkum (Frontaufklärungskommandos, FAK), která řídila vlastní zpravodajské oddíly (Frontaufklärungstrupps, FAT), složené obvykle z 1—2 důstojníků, asi 20 poddůstojníků a vojínů." Podle svých úkolů se tyto složky členily na 3 druhy, označované trojmístnými číslovka­mi: a) zpravodajské (špionážní), označené např. FAK nebo FAT 101 (číslo začínalo arabskou 1); b) teroristické, např. FAK nebo FAT 201 (číslo začínalo 2), tyto podléhaly v rámci VI. úřadu RSHA zvlášt­nímu útvaru VI S (v čele SS-Obersturmbannführer O. Skorzeny); c) protišpionážní, např. FAK nebo FAT 301 (číslo začínalo 3). Tyto speciální útvary kromě protipartyzánského boje plnily současně zpravodajské úkoly, funkci polní policie, byly pověřo­vány teroristickými a diverzními akcemi na osvobozeném území atd. Jednotlivé oddíly (FAT) měly rozkaz úzce spolupracovat s nacistickou bezpečnostní policií v pří­slušné oblasti. Na Moravě jednotky fronto­vého průzkumu patřily pod Řídící úřadov­nu Východ pro frontový průzkum (Leitstel-|e Ost fůr Frontaufklärung, užíváno i zkráceně Leitstelle Ost), s níž byl K. H. Frank ve styku od počátku <sup>r</sup> 1945. Již v lednu 1945 se objevily v Moravské Ostravě oddíly FAT 105 a 305, které se s pomocí agentů snažily proniknout °o partyzánských skupin. FAT 105 si zřídil Pobočku ve Frýdku, jiný oddíl (FAT) se usadil v Kunčicích pod Ondřejníkem atd. proti 1. čs. partyzánské brigádě Jana Žižky Partyzánské jednotky v českých zemích - přehled) aktivně působil zejména npor. von Proskowetz, krycím jménem Pin­kas, který zorganizoval provokatérskou „partyzánskou" skupinu složenou z - ''vlasovců''; operovala v oblasti Hostýn­ských vrchů, mj. v okolí Rusavy, Ráztoky, Kotárů. Podařilo sejí navázat kontakt se štábem brigády, ale partyzáni provokatéry včas odhalili a později skupinu v Kostelci u Štípy zlikvidovali. Tyto oddíly na severo­východní a střední Moravě byly podřízeny velitelství pro frontový průzkum (FAK) v Kolíně, začleněnému do skupiny armád „Mitte". Na jižní Moravě se od počátku dubna 1945 objevovaly podobné zpravodajské oddíly (FAT), podléhající svému velitelství nejdříve v rámci skupiny armád „Süd", později rovněž „Mitte".
+
Svazky frontového průzkumu. Tyto speciální útvary, o jejichž nasazení rozho­doval přímo zpravodajský VI. úřad RSHA, vznikly v létě 1944 z příslušníků zrušeného - ''abwehru'' a policie (převážně tajné polní policie). Zabezpečovaly mj. bezprostřední týl frontových jednotek, kde měly čelit především činnosti partyzánů (zejména sa­botážím na komunikacích). V rámci jednot­livých armád působila velitelství jednotek pro frontový průzkum (Frontaufklärungskommandos, FAK), která řídila vlastní zpravodajské oddíly (Frontaufklärungstrupps, FAT), složené obvykle z 1—2 důstojníků, asi 20 poddůstojníků a vojínů." Podle svých úkolů se tyto složky členily na 3 druhy, označované trojmístnými číslovka­mi: a) zpravodajské (špionážní), označené např. FAK nebo FAT 101 (číslo začínalo arabskou 1); b) teroristické, např. FAK nebo FAT 201 (číslo začínalo 2), tyto podléhaly v rámci VI. úřadu RSHA zvlášt­nímu útvaru VI S (v čele SS-Obersturmbannführer O. Skorzeny); c) protišpionážní, např. FAK nebo FAT 301 (číslo začínalo 3). Tyto speciální útvary kromě protipartyzánského boje plnily současně zpravodajské úkoly, funkci polní policie, byly pověřo­vány teroristickými a diverzními akcemi na osvobozeném území atd. Jednotlivé oddíly (FAT) měly rozkaz úzce spolupracovat s nacistickou bezpečnostní policií v pří­slušné oblasti. Na Moravě jednotky fronto­vého průzkumu patřily pod Řídící úřadov­nu Východ pro frontový průzkum (Leitstel-|e Ost fůr Frontaufklärung, užíváno i zkráceně Leitstelle Ost), s níž byl K. H. Frank ve styku od počátku r.1945. Již v lednu 1945 se objevily v Moravské Ostravě oddíly FAT 105 a 305, které se s pomocí agentů snažily proniknout °o partyzánských skupin. FAT 105 si zřídil Pobočku ve Frýdku, jiný oddíl (FAT) se usadil v Kunčicích pod Ondřejníkem atd. proti 1. čs. partyzánské brigádě Jana Žižky Partyzánské jednotky v českých zemích - přehled) aktivně působil zejména npor. von Proskowetz, krycím jménem Pin­kas, který zorganizoval provokatérskou „partyzánskou" skupinu složenou z - ''vlasovců''; operovala v oblasti Hostýn­ských vrchů, mj. v okolí Rusavy, Ráztoky, Kotárů. Podařilo sejí navázat kontakt se štábem brigády, ale partyzáni provokatéry včas odhalili a později skupinu v Kostelci u Štípy zlikvidovali. Tyto oddíly na severo­východní a střední Moravě byly podřízeny velitelství pro frontový průzkum (FAK) v Kolíně, začleněnému do skupiny armád „Mitte". Na jižní Moravě se od počátku dubna 1945 objevovaly podobné zpravodajské oddíly (FAT), podléhající svému velitelství nejdříve v rámci skupiny armád „Süd", později rovněž „Mitte".
  
 
Zdroj: Český antifašismus a odboj
 
Zdroj: Český antifašismus a odboj

Verze z 22. 9. 2021, 09:35

Svazky frontového průzkumu. Tyto speciální útvary, o jejichž nasazení rozho­doval přímo zpravodajský VI. úřad RSHA, vznikly v létě 1944 z příslušníků zrušeného - abwehru a policie (převážně tajné polní policie). Zabezpečovaly mj. bezprostřední týl frontových jednotek, kde měly čelit především činnosti partyzánů (zejména sa­botážím na komunikacích). V rámci jednot­livých armád působila velitelství jednotek pro frontový průzkum (Frontaufklärungskommandos, FAK), která řídila vlastní zpravodajské oddíly (Frontaufklärungstrupps, FAT), složené obvykle z 1—2 důstojníků, asi 20 poddůstojníků a vojínů." Podle svých úkolů se tyto složky členily na 3 druhy, označované trojmístnými číslovka­mi: a) zpravodajské (špionážní), označené např. FAK nebo FAT 101 (číslo začínalo arabskou 1); b) teroristické, např. FAK nebo FAT 201 (číslo začínalo 2), tyto podléhaly v rámci VI. úřadu RSHA zvlášt­nímu útvaru VI S (v čele SS-Obersturmbannführer O. Skorzeny); c) protišpionážní, např. FAK nebo FAT 301 (číslo začínalo 3). Tyto speciální útvary kromě protipartyzánského boje plnily současně zpravodajské úkoly, funkci polní policie, byly pověřo­vány teroristickými a diverzními akcemi na osvobozeném území atd. Jednotlivé oddíly (FAT) měly rozkaz úzce spolupracovat s nacistickou bezpečnostní policií v pří­slušné oblasti. Na Moravě jednotky fronto­vého průzkumu patřily pod Řídící úřadov­nu Východ pro frontový průzkum (Leitstel-|e Ost fůr Frontaufklärung, užíváno i zkráceně Leitstelle Ost), s níž byl K. H. Frank ve styku od počátku r.1945. Již v lednu 1945 se objevily v Moravské Ostravě oddíly FAT 105 a 305, které se s pomocí agentů snažily proniknout °o partyzánských skupin. FAT 105 si zřídil Pobočku ve Frýdku, jiný oddíl (FAT) se usadil v Kunčicích pod Ondřejníkem atd. proti 1. čs. partyzánské brigádě Jana Žižky Partyzánské jednotky v českých zemích - přehled) aktivně působil zejména npor. von Proskowetz, krycím jménem Pin­kas, který zorganizoval provokatérskou „partyzánskou" skupinu složenou z - vlasovců; operovala v oblasti Hostýn­ských vrchů, mj. v okolí Rusavy, Ráztoky, Kotárů. Podařilo sejí navázat kontakt se štábem brigády, ale partyzáni provokatéry včas odhalili a později skupinu v Kostelci u Štípy zlikvidovali. Tyto oddíly na severo­východní a střední Moravě byly podřízeny velitelství pro frontový průzkum (FAK) v Kolíně, začleněnému do skupiny armád „Mitte". Na jižní Moravě se od počátku dubna 1945 objevovaly podobné zpravodajské oddíly (FAT), podléhající svému velitelství nejdříve v rámci skupiny armád „Süd", později rovněž „Mitte".

Zdroj: Český antifašismus a odboj