Vladimír Čermák

Z Valašský odbojový spolek
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vladimír Čermák

*5. dubna 1901, Tupesy - 7. října 1942 Dachau

Narodil se jako první dítě Augustinu Čermákovi a jeho manželce Marii, ro­zené Varmužové. Rodina žila v chudých poměrech-otec byl chalupníkem a nádeníkem- v obci Tupesy čp. 170.

P. Vladimír Čermák byl vysvěcen na kněze 3. břez­na 1928. V roce 1932 nastoupil jako kaplan v Novém Hro­zenkově. Díky neobyčejně širokým zájmům, mimořádným organizačním schopnostem a touze mladého kněze být co nejvíce prospěšný svým bližním se zanedlouho stal před­sedou Československé strany lidové okresu Vsetín a místo­předsedou krajské lidové rady v Moravské Ostravě. Miloval sport a bylo jen logickým vyústěním jeho temperamentní osobnosti, že se záhy uplatnil v roli okrskového starosty Orla.

Kaplan Vladimír Čermák byl v roce 1935 iniciátorem položení základního kamene pro cyrilometodějskou kapli na hřebenech Javorníků. Na tato místa pak se na svátek Cyrila a Metoděje konaly pod jeho vedením pěší poutě, v nichž se do dnešních dnů úspěšně v Novém Hrozenkově pokračuje.

Nacistická okupace a vyhlášení protektorátu Čechy a Morava byly události, které velice těžce zranily vlastenecké cítění tohoto obrozeneckého kněze. Při výuce náboženství ve škole na Vlachové Lhotě se velmi sblížil se stejně hor­livým vlastencem jakým byl on sám. Byl jim řídící učitel Stanislav Janeček, kapitán v záloze, okresní velitel vojenské odbojové organizace Obrana národa, zodpovídající mimo jiné i za vybudování převaděčské sítě z Moravy na Sloven­sko.

Otec Vladimír poskytoval na své faře ubytování odbojářům prchajícím z protektorátu na jejich cestě do čs. zahraniční armády až do poloviny listopadu 1941. Místní vlachovský četník, Číhal, který zradil český národ, horlivě spolupracoval s gestapem a P. Vladimíra Čermáka mu udal.

Gestapo zatklo jeho místní spolupracovníky, hajné­ho Josefa Svechu a jeho syna Jana. Aby nebylo pobouřeno veřejné mínění, nebyl spolu s nimi náš kněz odvezen. Byl však vyzván, aby se v sobotu 22. listopadu 1941 dostavil na služebnu gestapa do Uherského Hradiště. Ve zlé předtuše nastoupil ráno v Bohuslavicích nad Vláří do vlaku, jímž se už ke stejnému cíli vydal pan Rudolf Hnaníček ze Štítné nad Vláří, taktéž jeden ze spolupracovníků kpt. Stanislava Janečka.

P. Vladimír Čermák byl vyslýchán v Uherském Hra­dišti a v Brně, aby byl záhy, stejně jako tisíce jiných odbojářů, odvlečen do koncentračního tábora Mauthausen. Z tohoto tábora smrti, speciálně zaměřeného na likvidaci českých vlastenců, byl 30. května 1942 přemístěn jako vězeň pod číslem 30243 do koncentračního tábora Dachau. Zde se nad ním náš nebeský Otec smiloval a povolal jej na věčnost 7. října roku 1942.

PhDr.Vladimír Slámečka

http://www.farnostvlachovice.cz/files_aktuality/76_p._vladimir_cermak.pdf