Zdeněk Schmoranz
(27. července 1896 Praha – 19. srpna 1942 Berlín)
byl český spisovatel, dramatik a novinář, účastník Československého protinacistického odboje.
Na ČVUT v Praze vystudoval chemii. Zpočátku pracoval jako chemik, později jako archivář a lektor v Národním divadle. Počátkem 20. let 20. století pracoval jako redaktor nakladatelství Topič, od roku 1930 jako politický zpravodaj ČTK. Poté nastoupil do Tiskového odboru předsednictva vlády, stal se ministerským radou a nakonec šéfem Tiskového odboru. Byl ženatý, jeho manželkou byla Liběna Ostrčilová, herečka Národního divadla.
V roce 1939 společně s Šimonem Drgáčem vybudoval z bývalých zpravodajských důstojníků zrušeného druhého oddělení Hlavního štábu přesunutých na místa tiskových tajemníků okresních úřadů zpravodajskou síť. Tato síť, známá později jako Schmoranzova skupina tiskových tajemníků, se zabývala sběrem zpravodajského materiálu především o německé branné moci. Tyto informace předával Schmoranz bývalým analytikům vojenské zpravodajské služby a v podobě zpráv je přes Obranu národa předával do Londýna.
25. srpna 1939 byl zatčen gestapem, 13. listopadu 1941 odsouzen v Berlíně k trestu smrti za vlastizradu a 19. srpna 1942 popraven.
Syn akademického malíře po studiu chemie v Praze pracoval nejprve jako chemik a od roku 1922 jako redaktor v pražském nakladatelství Topič a později jako zahraniční zpravodaj zpravodajské agentury ČTK. Od roku 1924 byl členem Agrární strany.
V roce 1931 se stal vrchním sekčním radou předsednictva vlády a v roce 1934 převzal vedení tiskové kanceláře. V roce 1936 byl jmenován ministerským radou.
Po obsazení českých zemí Wehrmachtem vybudoval Zdeněk Schmoranz na jaře 1939 zpravodajskou síť bývalých zpravodajských důstojníků tím, že jimi a společně obsadil 38 „míst tiskových referentů“ v „Protektoratu“ – de facto cenzorů tisku. s Osvaldem Svobodou a Josefem Vaisem vlaky podle toho.
Od konce června 1939 síť, později známá jako Schmoranz Group, shromažďuje zpravodajské materiály, zejména o německých ozbrojených silách. Schmoranz tyto informace předává bývalým analytikům vojenské rozvědky a také do Londýna prostřednictvím vojenské organizace Obrana Národa (ON – obrana národa).
25. srpna 1939 byl spolu s Osvaldem Svobodou zatčen ve Zlíně. Dne 13. listopadu 1941 je „Lidový soud“ spolu s Josefem Vaisem odsoudil k trestu smrti za „zrádné vyzvědačství a přípravu velezrady“. Byl zavražděn v Plötzensee 19. srpna 1942.
https://www.gedenkstaette-ploetzensee.de/totenbuch/recherche/person/schmoranz-zdenek