Wilhelm Harster

Z Valašský odbojový spolek
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wilhelm Harster

21 července 1904 - 25 prosince 1991

Narodil se 21. července 1904 v Kelheimu v Bavorsku jako syn Theodora, soudce a policejního právního asistenta. Následně se rodina přestěhovala do Mnichova, kde dokončil svá studia. 1. listopadu 1914 zemřel jeho otec během první světové války.

Po roce 1918 se velmi mladý Wilhelm připojil k pravicovým polovojenským jednotkám Freikorps Oberland působícím v Mnichově.

Od roku 1921 do roku 1929 byl vůdcem fašisticky inspirovaného mládežnického hnutí s názvem „Wehrkraftenverein“. V roce 1926 promoval v oboru práva a v následujícím roce získal doktorát v Erlangenu.

V roce 1929 nastoupil k policii, v roce 1931 přešel k politické policii. Když se Hitler dostal k moci, Harster byl povýšen na zástupce policejního šéfa ve Stuttgartu (1934).

V roce 1933 vstoupil do národně socialistické strany (č. průkazu 3226954) a v listopadu 1933 do SS (č. průkazu 225932).

9. listopadu 1937 byl povýšen na Untersturmführera a převelen k berlínské policii. Po anexi Rakouska v roce 1938 byl poslán do Innsbrucku jako šéf policie.

Ve stejném roce byl povýšen (přeskočení o tři hodnosti) na Obersturmführera a poslán jako vedoucí bezpečnostní policie (SIPO) a bezpečnostních služeb (SD) v Krakově. Poté, co byl znovu v Innsbrucku a poté znovu ve Francii v červenci 1940 po povýšení na Standartenführera, byl převelen do Holandska jako vedoucí bezpečnostní policie a bezpečnostních služeb.

V Holandsku začal organizovat strukturu SS v Holandsku zřízením úřadů v každém malém i velkém městě, jehož vůdci se hlásili pouze jemu. Harster představoval skutečné myšlení a organizující mysl nacistické represivní a vyhlazovací mašinérie v Holandsku . Ve své funkci setrval mnoho let a dokázal zorganizovat vyhlazování podrobným a smrtícím způsobem. Dokonalý prototyp nacistického masového vraha Harster byl známý svou absencí neřestí a frenetickým nasazením: nepil, nekouřil, nenechal se rozptylovat a pracoval od časného rána až do pozdě v noci.

Když Němci začali tušit hrozící kolaps Itálie tváří v tvář spojeneckému postupu, byl Harster 4. září 1943 převezen z Holandska do Itálie. Zatímco v Holandsku ho vystřídal další krvežíznivý „specialista“: Erich Naumann .

Jakmile Harster dorazil do Itálie, byl jmenován vedoucím bezpečnostní policie (SIPO) a bezpečnostních služeb (SD) v oblasti „GardaSee“ s velením ve Veroně. V Itálii Harster vytvořil stejnou územní organizaci, jakou experimentovali v Holandsku : byly vytvořeny občanské velitelství (Aussenstellen), detašované sekce (Aussenkommandos) a detašované posádky (Aussenposten).

Ihned poté nechal Harster pro potřeby policie sestavit centrální soubory roztříděné podle předmětu a osob. Byly vytvořeny speciální spisy o novinářích, svobodných zednářích, svědcích Jehovových a Židech. Jakmile bylo podání dokončeno, byly kopie spisů zaslány do kanceláří SS, kde registrovaní lidé žili.

Dne 27. listopadu 1943 vydal Harster nařízení o „úkolech a pravomoci německé kriminální policie v Itálii“, které stanovilo obecné právo zasahovat do všech záležitostí italské policie a které umožňovalo německé policii využívat úřady. Italština.

Harster byl nejen metodický a efektivní organizátor, ale také žárlivý strážce těch nejzločinnějších úkolů smrti. Když se Harster musel potýkat s problémem zajištění „bezpečnosti v týlu“, tedy akcí proti italským partyzánům, požadoval a získával teroristické úkoly pouze pro své SS.

Dne 27. ledna 1944 byla uzavřena dohoda mezi německým vojenským velením a Harsterem, která doslovně uvedla, že: „Bezpečnostní policie provádí odvety v případě sabotážních akcí a útoků (...) záležitosti týkající se zbraní a výbušnin budou řešeny v kompetenci orgánů bezpečnostní policie“ . Tímto způsobem, stejně jako přímo odpovědný za deportaci 7 000 italských Židů, se Harster stal koordinátorem všech masakrů, které Němci provedli na italském civilním obyvatelstvu.

Ve stejné době byl Harster zodpovědný za řízení koncentračních táborů Fossoli a Bolzano. Harster s sebou

z Holandska přivezl svého řidiče Friedricha Tita, který již zmasakroval 70 ruských válečných zajatců v holandském koncentračním táboře Vught. Harster jmenoval Titho velitelem tábora Fossoli, jehož činnost řídil, mimo jiné nařídil zabití 70 italských internovaných v červenci 1944.

Když se konflikt chýlil ke konci a německé jednotky v Itálii se připravovaly na kapitulaci, pokusil se Harster iniciovat jednání ve Švýcarsku se spojenci přes prostředníka, jistého italského průmyslníka Baritoniho.


Jakmile válka 13. května 1945 skončila, Harster byl zatčen italskými úřady, ale - neuvěřitelně - byl propuštěn.

Teprve v roce 1947 byl souzen nizozemským soudem, který ho odsoudil na 12 let za účast na vyhlazovacích operacích nizozemských Židů. I zde byl neuvěřitelně propuštěn v roce 1953.

Po návratu do Německa byl dokonce přijat a zaměstnán na ministerstvu vnitra spolkové země Bavorsko. Teprve v roce 1963 byl na tlak veřejného mínění penzionován.

V roce 1967 byl znovu souzen v Mnichově za vraždu 83 000 nizozemských občanů. Během procesu Harster přiznal, že byl informován Adolfem Eichmannemod roku 1942, že Židé nebyli „deportováni na Východ“, ale vyhlazeni. Byl odsouzen k 15 letům vězení, z nichž byly odečteny již odpykané roky. Po několika letech zadržování byl znovu propuštěn.


Nepublikované podrobnosti o Wilhelmu Harsterovi byly zveřejněny poté, co CIA v roce 1998 odtajnila a zveřejnila jeho dokumentaci nazvanou „RG263“, kterou studoval profesor Breitman. Spisy RG 263 obsahují profily četných nacistů se zvláštním důrazem na jejich činnost po válce. Spis týkající se Harstera odhaluje, že poté, co byl bavorským ministerstvem vnitra „vyřazen do důchodu“, Harster pracoval pro Bundesnachrichtendienst (BND), tajnou službu poválečného Německa. Ačkoli nebyl oficiálně naverbován, poskytl Harster německým tajným službám jména esesáků, kteří byli pod jeho rozkazy a kteří byli poté naverbováni jako tajní agenti. Mezi těmito muži byl také bývalý SS Heinz Felfe, který se později ukázal jako špión ve službách Sovětů.


Italský stát nikdy nepožádal o vydání Harstera, který, chráněný německými tajnými službami, zemřel ve své posteli v roce 1977.