Josef Mainer

Z Valašský odbojový spolek
Verze z 2. 1. 2022, 13:49, kterou vytvořil DanielGargulak (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „Československý policejní úředník a odbojář proti nacismu i komunismu. Po ukončení právnických studií a získání titulu JUDr., stal se ú…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Československý policejní úředník a odbojář proti nacismu i komunismu.

Po ukončení právnických studií a získání titulu JUDr., stal se úředníkem na Policejním ředitelství v Plzni, kde byl později jmenován policejním komisařem. V roce 1935 byl povýšen do funkce policejního ředitele v Mostě. V roce 1939 se stal ředitelem policejního ředitelství v Plzni. Od počátku německé okupace pracoval pro protifašistický odboj. Působil již v zastřešující organizaci odboje ÚVOD. Dr. Mainer měl v plzeňské skupině této organizace za úkol získávat informace o nacistických policejních a vojenských jednotkách. Po navázání spolupráce s budoucím vedením Přípravného revolučního národního výboru, se odbojová činnost Dr. Mainera soustředila na získávání úředníků a příslušníků státní policie pro potřeby odboje. V roce 1942 byl přeložen do Prahy, kde pokračoval v odbojové činnosti, která se mu stala osudnou, neboť byl v roce 1944 zatčen a až do května roku 1945 vězněn na Pankráci.

Po válce se opět vrátil do vedení plzeňské bezpečnosti. Zastával funkci velitele plzeňské oblastní úřadovny StB. Ještě před komunistickým pučem byl prohlášen za nespolehlivého, zbaven funkce a dán do výslužby. Po únoru 1948 emigroval z Československa. V zahraničí se zapojil do protikomunistického odboje, stal se blízkým spolupracovníkem generála Františka Moravce a asistentem mjr. Antonína Bartoše. Pracoval ve výcvikovém centru kurýrů v Bruchsalu, kde učil mladé agenty-chodce navazovat kontakty a pracovat v utajení.

Zdroje: AVOS, Diplomová práce: Bc. Hana Polesná Týlová Životní příběh politického vězně Josefa Staňka