František Šelepa

Z Valašský odbojový spolek
Verze z 30. 1. 2022, 16:59, kterou vytvořil DanielGargulak (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „<nowiki>*</nowiki> 3.2.1883 Věrovany (okres Přerov) – † 16.6.1943 Berlín-Plötzensee Československý legionář, učitel, a odbojář. Za první…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

* 3.2.1883 Věrovany (okres Přerov) – † 16.6.1943 Berlín-Plötzensee

Československý legionář, učitel, a odbojář.

Za první světové války kadetem 3. pěšího pluku rakousko-uherské armády.

Zajat 30. 1. 1917 u Jakobeny. Do legií se přihlásil 28. 4. 1917. Do čs. legie v Rusku zařazen 28. 6. 1918, technická rota, praporčík. Konec v legiích: datum neuvedeno, poslední útvar: let. oddíl, poslední hodnost: nadporučík. Vrátil se do vlasti.

Za nacistické okupace se podílel na činnosti odbojové organizace Obrana národa (okres Hodonín, velitel úseku Rohatec). Působil též jako učitel ve škole v Rohatci.

Po začátku druhé světové války a vzhledem k vývoji situace v Polsku přešla ON ke změně taktiky: původně připravované ozbrojené vystoupení se zbraní v ruce nebylo možné, proto se přešlo k přípravě bojovníků pro zahraničí na válečných frontách. Tyto instrukce přivezl Fr. Šelepovi do Rohatce plukovník Balabán, se kterým i nadále spolupracoval. Šelepa se stal jednou z hlavních osobností organizace přechodů na jedné z cest na Slovensko.

Krycí jméno měl "Franta Dlouhý". Jeho skupina opatřovala falešné propustky na Slovensko, zajišťovala v případě potřeby úkryt, převážela vlakem osoby na Slovensko a zajišťovala jim doprovod. Při odbavení byli preferováni lidé bezprostředně ohrožení gestapem, speciální vojenští odborníci a lékaři. Možnost převozu vlakem skončila začátkem roku 1940, kdy na Slovensku kompetence vystavovat propustky přešla na policejní úřady. Bylo nutno převádět pěšky, Šelepa se podílel v okolí Hodonína na formování a efektivním fungování několika převaděčských skupin (občané z Rohatce a Sudoměřic). Šelepa zatčen 1. 3. 1940, vězněn v Uherském Hradišti, Praze (Pankrác), Drážďanech, Golnově a Berlíně, kde byl popraven.

Zdroj: Archiv bezpečnostních složek 325-149-32, https://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_osobnosti&load=1302