Carbon
Paraskupina z Velké Británie.
Desant tvořili kpt. František Bogataj, radista čet. asp. Jaroslav Šperl a parašutisté František Kobzík a Josef Vanc. Úkolem výsadku bylo ve spolupráci s domácím odbojem provádět zpravodajskou činnost a po přiblížení se fronty vyvolat ozbrojené povstání. Pro spojení s Londýnem byl desant vybaven radiostanicí s krycím názvem Jarmila.
Desant byl vysazen 12. dubna 1944 mezi Ratíškovicemi a Vacenovicemi na Hodonínsku (společně se skupinou Clay). Skupina se nesešla. Kobzík a Vanc se pokoušeli najít úkryt v Uherském Hradišti, na kontaktních adresách ale byli odmítnuti. Ukryli se na půdě domu v Rudicích. Majitel, který nebyl o jejich pobytu informován, je považoval za tuláky nebo zloděje a oznámil jejich pobyt četníkům.[1] Během přestřelky 7. května se oba parašutisté zastřelili. Bogataj se ukryl v Bzenci u příslušníka odboje, který nevědomky pracoval v síti řízené gestapem. Rada tří se o něm dozvěděla a zajistila Bogatajův přesun do bezpečí. Šperl se v té době ukrýval v Popovicích u Uherského Hradiště.
Poté, co se Bogataj se Šperlem znovu sešli, navázali bližší kontakt s Radou tří a společně s výsadky Clay a Calcium navázali spojení s Londýnem prostřednictvím vysílaček sestavených jedním z odbojářů. Skupina se později spojila s partyzánským oddílem ze Slovenska. V lesích u Míkovic vybudovali bunkry a vytyčili plochy pro shozy materiálu z letadel. Základna však byla přepadena gestapem a zlikvidována. Bogatajovi se podařilo najít nová místa pro shozy. Postupně se jim podařilo převzít zbraně a materiál ze 7 shozů, 11 shozů bylo ztraceno.
28. března 1945 byla vysílačka skupiny zaměřena a došlo k ozbrojenému střetu s gestapem; Šperl se prostřílel, těžce zraněný Bogataj byl zatčen. Díky výzbroji získané z Londýna prováděla skupina sabotáže a útoky na německé transporty (přepadla např. sklad továrny Avie). Skupina společně s domácím odbojem zorganizovala a provedla celkem 44 sabotážních akcí a před příchodem Rudé armády 27. dubna 1945 osvobodili obec Popovice.
Zbylí příslušníci Carbonu - též vytvořili partyzánské oddíly:
Carbon — Bohuslavice —jednotka, která se vytvořila kolem části západního desantu -Carbon. Z ilegální sítě, vybudované za účasti jeho členů, postupně rozvinuly činnost 3 partyzánské skupiny, z nichž 13 osob padlo, 5 bylo popraveno a 36 raněno. Oddíl Carbon—Bohuslavice, jehož někteří příslušníci vyvíjeli protifašistickou aktivitu již v předchozím období (mj. budování podzemních úkrytů v oblasti Chřibů; ukrývání osob pronásledovaných nacisty — člena KSČ Z. Skřivánka, uprchlého sovětského zajatce D. I. Afanasčenka apod.), působil na Kyjovsku. Jednotka, jež dosáhla stavu asi 28 partyzánů, kontaktovala Carbon počátkem února 1945. Bojové akce proti okupantům rozvinula v dubnu 1945 (zúčastnila se shozu zbraní ze Západu u Bohuslavic, narušovala německé spojovací linky, provedla 2 destrukce na železnici a koncem dubna 1945 se střetla v přímém boji s nepřítelem). Carbon — Kunovice —jednotka, která se zformovala kolem části paravýsadku Carbon. Oddílu, jenž měl 36 členů (z toho 18 pomocníků), velel F. Černý. Jeho prostřednictvím byl v říjnu 1944 navázán kontakt s desantem Carbon, pro nějž členové již existující odbojové skupiny zajistili vysílačku. Bojová činnost jednotky, gradující v dubnu 1945, byla koordinována s partyzánským oddílem Carbon—Popovice a skupinou Ovčáček (zúčastnila se např. 9 diverzních akcí na železniční trati Brno—Vlárský průsmyk a bojů s nacisty 27. dubna 1945).
Carbon — Popovice (Palcát) —jednotka, jež se zformovala z odbojové skupiny na Uherskohradišťsku kolem výsadku Carbon. První kontakt se západním desantem navázal pozdější velitel oddílu por. J. Konečný počátkem června 1944. Postupně se vliv této paraskupiny na moravskou odbojovou organizaci snižoval. Na přelomu let 1944 a 1945 se její příslušníci orientovali na partyzánský způsob boje. Silně levicově zaměřená jednotka, v níž působili i někteří členové ilegální organizace KSČ Moravská rovnost, spolupracovala s oddílem Carbon — Kunovice. Během své existence uskutečnila na 16 sabotážních a destrukčních akcí a přibližně v 10 střetech a přepadech bojovala s nacisty. Koncem dubna 1945 se po boku Rudé armády v počtu cca 60 osob zúčastnila osvobozování Popovic. Její celkové ztráty činily 6 padlých a 9 raněných.