Stěpan Tomislav Kolakovič

Z Valašský odbojový spolek
Verze z 13. 12. 2022, 18:23, kterou vytvořil DanielGargulak (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „8. září 1906, Podgorač, Chorvatsko – 1990 Paříž, Francie Chorvatský kněz, člen jezuitského řádu. Jeho pravé příjmení znělo Poglajen…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

8. září 1906, Podgorač, Chorvatsko – 1990 Paříž, Francie

Chorvatský kněz, člen jezuitského řádu. Jeho pravé příjmení znělo Poglajen. Výrazně se angažoval v evangelizační činnosti, kladl zásadní důraz na aktivně žité křesťanství. Usiloval o větší zapojení laiků do života církve, na Slovensku i v českých zemích zakládal kroužky věřících zvané Rodina, významně se podílel na rozvoji katolického disentu.

Tomislav Poglajen studoval filosofii, teologii a sociologii. Byl ovlivněn názory Emmanuela Mourniera, Roberta Schumana nebo kardinála Jozefa Cardijna. Nějakou dobu pracoval jako redaktor jezuitské revue Život. V roce 1935 byl v belgické Lovani vysvěcen na kněze.

Od roku 1940 Poglajen, který hovořil několika světovými jazyky, přednášel sociologii v Záhřebu. Téhož roku se stal profesorem sociologie a morální teologie u jezuitů v Sarajevu. Když na něj v roce 1941 zaměřilo svou pozornost gestapo, odjel do bezpečnějšího Splitu a začal používat dívčí jméno své matky – Kolakovič.

V září 1943 se dostal na Slovensko, kde zakládal kroužky Rodiny. K jejím sympatizantům patřil např. řeckokatolický biskup, blahoslavený Pavol Gojdič. Později působil i v Praze, kde rovněž vznikl kroužek Rodiny. Angažoval se v něm např. teolog Josef Zvěřina nebo profesorka Růžena Vacková, později Oto Mádr. Mezi osobnosti, které Kolakoviče podporovaly, patřil i pozdější kardinál Josef Beran, biskup Štěpán Trochta, teologové Alexander Heidler a Antonín Mandl nebo jezuita Adolf Kajpr.Tajemstvím je zahaleno jeho působení v období SNP a také v poválečném Československu. Na zpřesnění inormací se pracuje.

Zdroj:Wiki, AVOS, https://www.croatianhistory.net/etf/poglajen.html