Rudolf Feismantl

Z Valašský odbojový spolek
Verze z 20. 5. 2023, 16:59, kterou vytvořil DanielGargulak (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „26.6.1892, Wisowitz (Vizovice) – 8.4.1943 Rudolf Feistmantl vstoupil do rakousko-uherské armády jako jednoroční dobrovolník v roce 1913 a za své s…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

26.6.1892, Wisowitz (Vizovice) – 8.4.1943

Rudolf Feistmantl vstoupil do rakousko-uherské armády jako jednoroční dobrovolník v roce 1913 a za své služby během první světové války získal několik vyznamenání. Po skončení války se ho ujala nově vzniklá československá armáda, naposledy sloužil jako náčelník štábu 1. divize v Praze v hodnosti podplukovníka. Po vpádu německých vojsk odešel 15. března 1939 z armády a od srpna pracoval jako státní úředník na pražském státním úřadu.

V prosinci 1939 byla v Praze pod vedením Vladimíra Černého zřízena buňka tajné služby pro obchodníka Miloše Bondyho sen. Zpravodajská organizace založená v Paříži, která přenáší vojenské, ekonomické a politické zprávy z „Protektorátu“ ministerstvu války v Paříži a exilové vládě v Londýně a kterou Bondy krátce poté koordinuje z Budapešti. Organizace je v úzkém kontaktu s tajnou vojenskou organizací Obrana Národa (ON - obrana národa). Rudolf Feistmantl s pomocí Stanislava Livečky shromažďuje vojenské zpravodajské informace, které předává Vladimíru Černému, a podílí se na přivádění českých dobrovolníků do české zahraniční armády.

Rudolf Feistmantl byl 5. srpna 1942 odsouzen „Lidovým soudem“ spolu s Vladimírem Černým a dalšími sedmi obžalovanými k trestu smrti za „přípravu velezrady a vlastizrádné zvýhodňování nepřítele“ a 8. dubna 1943 zavražděn ve věznici Plötzensee. .