Jan Zelenka Hajský
*3. března 1895, Kamenný Újezd – †17. června 1942
Československý pedagog, starosta sokolské župy Krušnohorské-Kukaňovy, bojovník proti nacismu, jeden z nejbližších spolupracovníků operace Anthropoid.
Narodil se 3. března 1895 v Kamenném Újezdě do rodiny třídního učitele Jana Zelenky a Terezie, rozené Pelcové, jako nejstarší z pěti sourozenců. Po studiích se přestěhoval do Liboce, stal se učitelem na obecné škole a 26. října 1922 se v kostele svaté Markéty v Břevnově oženil s Františkou Hoffmannovou. Manželům Zelenkovým se 12. srpna 1923 narodil syn Jan Radovan Milíč Zelenka. V roce 1925 odešel učit do nové české školy v Háji u Duchcova, kterou předtím ve svém volném čase pomáhal stavět.
V Háji setrval až do roku 1938, kdy obec připadla nacistickému Německu v důsledku mnichovské dohody; s rodinou tak uprchl zpět do Prahy.
V roce 1941 se v rámci odboje podílel na vzniku organizace Jindra. Po rozpuštění Sokola pomáhal budovat údernou skupinu Říjen, kterou založil spolu s Jaroslavem Pechmanem jako jednu ze složek Obce sokolské v odboji. Zelenka začal používat různá krycí jména, přičemž pro komunikaci s lidmi, které neznal ze Sokola, užíval podle místa svého dřívějšího pobytu krycí jméno Hajský.
Od jara 1942 jako velitel skupiny Říjen úzce spolupracoval s parašutisty Gabčíkem a Kubišem z operace Anthropoid. Zajistil pro ně úkryt (například u Boženy Kropáčkové) a předal jim kontakt na svého bývalého žáka Františka Šafaříka, který pracoval jako údržbář nábytku na Pražském hradě a parašutistům poskytl detailní záznamy denního programu Reinharda Heydricha pro potřeby plánování atentátu. Po atentátu vyhlédl pro úkryt parašutistů kostel Cyrila a Metoděje. Po zradě Karla Čurdy byl prozrazen a při pokusu gestapa jej zatknout 17. června 1942 ve svém pražském bytě v Biskupcově ulici 4 spáchal sebevraždu spolknutím kapsle kyanidu draselného. Jeho syn Jan se ten samý den také otrávil. Jeho manželka připravenou kyanidovou kapsli nespolkla, byla zatčena a popravena 24. října v Mauthausenu.