Longin Fedorovič Ira

Z Valašský odbojový spolek
Verze z 4. 8. 2023, 09:41, kterou vytvořil DanielGargulak (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ira Longin

*22. října 1896 , Jekatěrinodar   - †20. července 1987 , Mnichov

Longin Fedorovich Ira (také Leonid Fedorovich, Longin Frantsevich ; známý pod pseudonymem Ilja Fedorovich Lang  ; 22. října 1896 , Jekatěrinodar   - 20. července 1987 , Mnichov ) - ruský emigrant, bílý důstojník, zaměstnanec Klatt úřad pracující pro Abwehr". Klattova kancelář dodávala německé rozvědce záměrně nepravdivé údaje pod rouškou zpráv zpravodajské sítě v SSSR a ve Středomoří ("zprávy Maxe a Moritze"). „Maxovy zprávy“, údajně pocházející z týlu SSSR, byly smyšlené a téměř po celou dobu války je úspěšně vymýšlel (zpravidla na základě otevřených zdrojů) L. F. Ira, který napodoboval zpravodajské aktivity, které se staly jednou z největší špionážní podvody druhé světové války  . Zprávy Ira se ve srovnání s jinými zprávami vyznačovaly vnitřní logikou a bohatostí informací (s nejasností konkrétních detailů), díky čemuž jim německá rozvědka po celou válku důvěřovala.

Longin Ira (příjmení je skloněné  ) pocházel podle jednoho zdroje z rusifikovaných Čechů (srov. běžné příjmení cs: Jíra ), podle jiných považoval své příjmení za " seminarista " a spojoval ho s lat.  ira "hněv".

Během občanské války vstoupil do dobrovolnické armády . Člen 1. Kubánského ("Ledového") tažení v 1. jízdním pluku, od listopadu 1918 - v eskadře kyrysníku Life Guards Jejího Veličenstva pluku císařovny Marie Fjodorovny . Měl hodnost korneta . V bojích o Černihiv (1919) přišel o pravé oko. Evakuován se zbytky bílých armád do tábora Gallipoli .

V exilu v Československu studoval na pražské univerzitě (neabsolvoval), působil jako právník v zakarpatském Mukačevu . Člen kroužku „Za víru a loajalitu“ a Ruského národního svazu účastníků války v čele s generálem A. V. Turkulem . V roce 1939 byl zatčen maďarskými úřady po připojení Zakarpatské Rusi k Maďarsku .

V roce 1940 ho ve Vídni naverbovali vedoucí místní pobočky Abwehru plukovník R. von Maronya-Redwitz a Richard Kauder (pseudonym „Klatt“), agent Abwehru, který byl od podzimu 1940 přidělen pracovat v Sofii . Ira, který ještě před německým útokem na SSSR připravoval pro Abwehr „zprávy“ o sovětském letectví, se také v létě 1941 přestěhoval do Sofie, kde prohlásil, že dostává zpravodajské zprávy z rozsáhlé sítě protikomunistických podzemí v SSSR o přípravě operací Rudé armády. Zároveň Ira nadále považoval Turkula za svého „šéfa“, s nímž se dělil o odměnu za svou práci.

Podle schématu vyvinutého Irou předával své zprávy pouze osobně Kauder-Klattovi, své zdroje neprozradil a nebyl podroben žádným dodatečným kontrolám (aby neohrozil celé podzemí); poté Klatt posílal zprávy přeložené do němčiny a zašifrované zprávy do Vídně, odkud byly předávány centrálnímu aparátu Abwehru a poté velení Wehrmachtu na frontách.

Zprávy přicházející z Iránu byly rozděleny na zprávy týkající se SSSR a zprávy týkající se středomořských operací. První obdržela ve vídeňské kanceláři Abwehru podmíněné názvy „Maxovy zprávy“ a druhá „Moritzovy zprávy“ (podle knihy W. Bushe „ Max a Moritz “). Následně byl „Max“ přejmenován na „Willy“, poté „Edelweiss“ a nakonec „Olaf“.

Celkem bylo asi 10 tisíc „zpráv od Maxe“; většina z nich podávala zprávy o formování a přesouvání jednotek v sovětském týlu a v bezprostřední blízkosti fronty (konkrétní počty formací se zpravidla nesvolávaly), v některých zprávách hovořili o strategických rozhodnutích přijatých na schůzkách se Stalinem, o pohybech a akcích sovětských vojevůdců, jakož i o sabotážích, škodách z bombardování a dalších událostech v týlu  .

„Maxovým zprávám“ Abwehr i německé vojenské velení velmi důvěřovaly, zejména v letech 1942-1943 byly aktivně využívány ve zprávách o situaci nepřítele sestavených vedoucím oddělení „Zahraniční armády Východ“ R. Gehlenem . . Svého času představovaly „Maxovy zprávy“ 79 % informací, které Abwehr o Rudé armádě obdržel , postupem času na nich bylo Gehlenovo oddělení stále více závislé. Během tohoto období Klatt vytvořil v Sofii vlastní divizi Abwehru („Klatt's Bureau“) s 50 zaměstnanci, pro kterou Ira zůstal hlavním zdrojem informací. V roce 1943 byla Klattova kancelář přemístěna do Budapešti a poté do Bratislavy. Ira pokračoval v předávání svých zpráv doslova až do posledních měsíců války, a to i přesto, že v Maďarsku a na Slovensku na rozdíl od Bulharska až do roku 1944 nebyly sovětské mise, odkud by teoreticky mohly unikat informace.

Kauder-Klatt i Ira byli nacisty podezřelí z práce pro sovětskou rozvědku (Kauderova osobnost byla pochybná i kvůli jeho židovskému původu, snesitelná kvůli „cenným“ zpravodajským údajům a osobní záštitě některých důstojníků), ale nic kompromitujícího, navzdory krátké zatčení Kaudera v roce 1944 a popravu jeho patrona von Maronja-Redwitz ve stejném roce za účast na spiknutí z 20. července se nepodařilo získat. Přitom již tehdy měli někteří zaměstnanci německých zpravodajských služeb dojem, že úřad Klatt ve skutečnosti zpravodajství neprovádí, ale používá zfalšované údaje k osobnímu obohacení zaměstnanců  . Po opětovném zatčení Kaudera v posledních měsících války se ho však Heinz Guderian zastal jako cenný agent.a Walter Schellenberg  .

Dokonce i během války britská rozvědka zachytila ​​a dešifrovala zprávy vycházející z Klatt Bureau. Po skončení války byli Kauder, Ira a Turkul zatčeni západními spojenci v Německu a poslední dva byli odvezeni do Londýna a vyslýcháni skupinou MI5 vedenou Ionou („Klopem “ ) Ustinovem . Všichni byli podezřelí z práce pro sovětskou rozvědku, která přes ně údajně předávala Němcům skutečné informace, aby následně využila kanál k dezinformacím (že středomořské „Moritzovy zprávy“ nebyly pravdivé z více než 10 %, Britové zjistili ještě v roce 1942 však v „Maxových zprávách“ viděl spolehlivé události).

Tato obvinění nebyla prokázána. Během výslechu Ira svědčil, že si všechny zprávy vymyslel, s využitím otevřených informací ze sovětských (do roku 1944 Bulharsko nevyhlásilo válku SSSR) a švýcarských novin dostupných v Sofii, podrobných map oblasti (poskytnutých Abwehrem) a pověstí pocházející z fronty a ze zajateckých táborů . Moderní historik V. Meyer ve svém zásadním díle „Klatt“ (2015) dochází k závěru, že tato verze je správná  . Během výslechu Ira uvedl, že úmyslně ublížil nacistům: „Pracoval jsem pro Rusko šest let v neustálém nebezpečí, že mě Abwehr oběsí, ale může přijít den, kdy budu v Rusku uznán jako národní hrdina“  .

Paralelní vyšetřování prováděla také sovětská strana, která díky Cambridgeské pětce věděla o britských odposlechech. V letech 1944 a 1947 byly Stalinovi předloženy zprávy, podle kterých ne více než 8 % „Maxových zpráv“ odpovídalo skutečnosti. Po válce úředník Klattovy šifry, vyslýchaný sovětskou kontrarozvědkou, vypověděl, že mu Ira diktoval některá zpravodajská data z novinových výstřižků  .

Britská i sovětská rozvědka nezávisle prokázaly, že v Sofii neexistuje žádný rádiový vysílač, na kterém by Ira mohl přijímat jakékoli zpravodajské informace (navzdory skutečnosti, že přenosy ze Sofie do Vídně byly opakovaně přijímány a dekódovány).

Po válce se L.F.Ira nadále účastnil organizací bělogvardějských veteránů. Zemřel v Mnichově v roce 1987. Shromáždil velkou sbírku pamětních předmětů souvisejících s občanskou válkou a emigrací  .


Zdroj: The National Archive, Wikipedie