Jan Žůrek

Z Valašský odbojový spolek
Verze z 16. 10. 2021, 14:41, kterou vytvořil DanielGargulak (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan Žůrek

*22.listopad 1910, Žeravice,okr.Kyjov - †?

Československý četník a odbojář. Jeho vzdělání začalo na obecné škole v Žeravicích. Následovala měšťanka ve Vracově, pak tříletá odborná škola pokračovací v Mor.Ostravě - Vítkovicích.

V roce 1932 narukoval k 27. pěšímu pluku. Po absolvování poddůstojnické školy byl povýšen na svobodníka a 1. června 1933 na desátníka. V roce 1935 pak přijat k četnictvu – kde sloužil v pohotovostním oddílu v Hlučíně. 1. října  1936 povýšen na strážmistra a přidělen na kmenovou strážnici do Hošťálkové. 21. května 1938 při první mobilizaci povolán do Kutné Hory. 22. října 1938 převelen na Podkarpatskou Rus, kde  se zúčastnil střetů s polskými bojůvkáři v oblasti Nižní Verecky, Podplazí a Žděnovo, okr. Svaljava. Proti Maďarům se účastnil bojů v prostoru obce Vyšní Koropec, Mukačevo, Podorjany a Činaděvo.  22. března 1939 se vrátil do Hošťálkové.

Po návratu do Hošťálkové, byl v kontaktu s Obranou národa a dokonce byl i zatčen 17. srpna 1940 . Po několika dnech ve vazbě amtsgerichtu v Moravské Ostravě, byl pro nedostatek důkazů propuštěn. Státní zástupce se však proti propuštění odvolal, ale i druhé přelíčení u Landesgerichtu vyznělo ve prospěch Žůrka. I přes částečnou nedůvěru okupantů, zůstal v úřadě, ale nadále podporoval odboj.  Koncem roku 1940 přišel dotaz z Gestapa, na odbojáře Emila a Alfonze Šefčákovy. Žůrek varoval jejich bratra, rovněž člena odboje Ottu Šefčáka – ten bratry varoval a těm se podařilo odejít do zahraničí.  V roce 1941 navazuje Žůrek spolupráci se stržm. Jindříchem Švidrnochem z četnické stanice Jablůnka. Aktivně působil v četnické organizaci Rudolfa Gureckého.


Zdroj: VHA - Fond partyzánské jednotky