Veleslav Wahl: Porovnání verzí

Z Valašský odbojový spolek
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(Založena nová stránka s textem „<nowiki>*</nowiki>  15. května 1922 Praha  - * 16. června 1950 Narodil se   v Praze do finančně dobře situované rodiny předního pražského…“)
 
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
<nowiki>*</nowiki>  15. května 1922 Praha  - * 16. června 1950  
+
[[Soubor:Veleslav.Wahl.(1922-1950).gif|náhled|Veleslav Wahl]]
 +
<nowiki>*</nowiki>  15. května 1922 Praha  - †16. června 1950  
  
  
Řádek 5: Řádek 6:
  
  
Během druhé heydrichiády (v roce 1942) byl Němci popraven (za účast v protiněmeckém odboji) jeho strýc Karel Wahl.V témže roce (1942) byl popraven nacisty i jeho otec a to rovněž za účast v protinacistickém odboji (byl činný v odbojové skupině JUDr. Přemysla Šámala).  Veleslava ukryl před nacisty Dr. Julius Komárek v pražské zoologické zahradě jako vědeckého asistenta ředitele zahrady.[3] V té době byl Veleslav v kontaktu s většinou českých ornitologů, především pak se zoologem a ornitologem Doc. RNDr. Waltrem Černým, jemuž dodával svá ornitologická pozorování. Společně s ním též publikoval některá svá pozorování v časopise Sylvia.Kromě toho udržoval Veleslav i písemný styk s řadou zahraničních ornitologů. Řada článků otištěných v odborném tisku během druhé světové války byla završena v roce 1944, kdy Veleslavu Wahlovi vyšla publikace „Pražské ptactvo“.Kniha čítala celkem 270 stran. V první své části se zabývala jednotlivými pražskými biotopy, vztahem ptáků ku člověku a k prostředí velkoměsta, všímala si problematiky ptačího zpěvu a věnovala se i „průtahu“ ptáků Prahou. Druhá část byla rozsáhlejší a popisovala jednotlivé ptačí obyvatele Prahy, každý ptačí druh byl stručně popsán, v jakém žije prostředí, kde se vyskytuje v Čechách a kde žije v Praze a jejím okolí. (Kniha „Pražské ptactvo“ se dočkala svého druhého vydání po skončení druhé světové války ještě v roce 1945.)
+
 
 +
Během druhé heydrichiády (v roce 1942) byl Němci popraven (za účast v protiněmeckém odboji) jeho strýc Karel Wahl.V témže roce (1942) byl popraven nacisty i jeho otec a to rovněž za účast v protinacistickém odboji (byl činný v odbojové skupině JUDr. [[Přemysl Šámal|Přemysla Šámala]]).  Veleslava ukryl před nacisty Dr. [[Julius Komárek]] v pražské zoologické zahradě jako vědeckého asistenta ředitele zahrady. V té době byl Veleslav v kontaktu s většinou českých ornitologů, především pak se zoologem a ornitologem Doc. RNDr. Waltrem Černým, jemuž dodával svá ornitologická pozorování. Společně s ním též publikoval některá svá pozorování v časopise Sylvia.Kromě toho udržoval Veleslav i písemný styk s řadou zahraničních ornitologů. Řada článků otištěných v odborném tisku během druhé světové války byla završena v roce 1944, kdy Veleslavu Wahlovi vyšla publikace „Pražské ptactvo“.Kniha čítala celkem 270 stran. V první své části se zabývala jednotlivými pražskými biotopy, vztahem ptáků ku člověku a k prostředí velkoměsta, všímala si problematiky ptačího zpěvu a věnovala se i „průtahu“ ptáků Prahou. Druhá část byla rozsáhlejší a popisovala jednotlivé ptačí obyvatele Prahy, každý ptačí druh byl stručně popsán, v jakém žije prostředí, kde se vyskytuje v Čechách a kde žije v Praze a jejím okolí. (Kniha „Pražské ptactvo“ se dočkala svého druhého vydání po skončení druhé světové války ještě v roce 1945.)
  
  

Aktuální verze z 2. 5. 2024, 13:41

Veleslav Wahl

*  15. května 1922 Praha  - †16. června 1950


Narodil se   v Praze do finančně dobře situované rodiny předního pražského právníka JUDr. Veleslava Wahla (9. dubna 1891 – 7. července 1942). Od mládí projevoval zájem o přírodu. Některá jeho ornitologická pozorování mu byla zveřejněna (coby odborné články) v časopise „Československý ornitholog“ již v době, kdy mu bylo teprve 15 let.Pozorování prováděl v nejbližším okolí Bělé pod Bezdězem, kde měla rodina Wahlových v polesí „Pankrác“ větší hájovnu.Tento objekt zakoupil jeho otec již v době první Československé republiky a v průběhu let se sem sjížděli i významní činitelé pražského společenského a kulturního života, vedly se zde i politické diskuse, do nichž byl postupně vtahován i mladý Veleslav.Ostatně přírodovědě, zvláště pak ornitologii se věnoval také během svých středoškolských studií (absolvoval Státní reálné gymnázium v Praze XII, maturoval v roce 1940 a po maturitě absolvoval ještě abiturientský kurz


Během druhé heydrichiády (v roce 1942) byl Němci popraven (za účast v protiněmeckém odboji) jeho strýc Karel Wahl.V témže roce (1942) byl popraven nacisty i jeho otec a to rovněž za účast v protinacistickém odboji (byl činný v odbojové skupině JUDr. Přemysla Šámala).  Veleslava ukryl před nacisty Dr. Julius Komárek v pražské zoologické zahradě jako vědeckého asistenta ředitele zahrady. V té době byl Veleslav v kontaktu s většinou českých ornitologů, především pak se zoologem a ornitologem Doc. RNDr. Waltrem Černým, jemuž dodával svá ornitologická pozorování. Společně s ním též publikoval některá svá pozorování v časopise Sylvia.Kromě toho udržoval Veleslav i písemný styk s řadou zahraničních ornitologů. Řada článků otištěných v odborném tisku během druhé světové války byla završena v roce 1944, kdy Veleslavu Wahlovi vyšla publikace „Pražské ptactvo“.Kniha čítala celkem 270 stran. V první své části se zabývala jednotlivými pražskými biotopy, vztahem ptáků ku člověku a k prostředí velkoměsta, všímala si problematiky ptačího zpěvu a věnovala se i „průtahu“ ptáků Prahou. Druhá část byla rozsáhlejší a popisovala jednotlivé ptačí obyvatele Prahy, každý ptačí druh byl stručně popsán, v jakém žije prostředí, kde se vyskytuje v Čechách a kde žije v Praze a jejím okolí. (Kniha „Pražské ptactvo“ se dočkala svého druhého vydání po skončení druhé světové války ještě v roce 1945.)


Sám Veleslav Wahl během druhé světové války působil v domácím protinacistickém odboji (spolupracoval se skupinou revolučního odborového hnutí (Erban, Cipro)). Založil mládežnickou zpravodajskou skupinu, která se v roce 1943 spojila se skautskou odbojovou skupinou a v květnu 1945 již Veleslav Wahl velel celé Zpravodajské brigádě v síle 3 praporů, tj. velel skupině čítající asi 2000 odbojářů). (Zpravodajská brigáda od léta roku 1944 spolupracovala s demokratickou nekomunistickou odbojovou organizací Radou tří (R3).) Ke konci druhé světové války se Veleslav Wahl podílel na přípravách pražského povstání. Seznámil se s československý vojákem, příslušníkem britského paravýsadku Platinum-Pewter, kapitánem Jaromírem Nechanským, který byl v pražském květnovém povstání 1945 vojenským pověřencem České národní rady.V době květnového povstání 1945 (a bezprostředně po skončení druhé světové války) byl Veleslav Wahl nejmladším aktivním členem České národní rady (zastupoval zde mládež).


Zapojil se i do protikomunistického odboje a byl za tuto aktivitu popraven.