Josef Sousedík

Z Valašský odbojový spolek
Verze z 1. 1. 2023, 20:45, kterou vytvořil DanielGargulak (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

* 18.12.1894 Vsetín – † 15.12.1944 Vsetín

Československý vynálezce, podnikatel, politik, odbojář a Sokol.

Josef Sousedík vyrůstal v chudé rodině ve Vsetíně .

Po ukončení základní školy se vyučil elektrikářem. Za 1. světové války bojoval v rakousko-uherské armádě. Po návratu z války se angažoval v bojích proti Maďarům na Slovensku. V roce 1919 si otevřel vlastní dílnu, využívající jeho vlastní patenty a vynálezy. Dílna se do roku 1934 rozrostla na továrnu zaměstnávající přes 200 lidí. Továrna zkrachovala v roce 1934 během Velké hospodářské krize a byla koupena společností Ringhoffer-Tatra , která Sousedíka zaměstnávala jako generálního ředitele.

V letech 1927–1938 byl dvakrát zvolen starostou Vsetína .Byl členem Sokola a Národní střelecké gardy.

Sousedík byl za 2. světové  války vedoucím odbojové skupiny, založené na půdorysu rozbitých garnitur Obrany národa. Detailní výzkum jeho odbojových aktivit zatím neexistuje. Na počátku války se zapojil do Obrany národa.

Později se postavil do čela vlastní odbojové organizace, vybudované na troskách rozbité ON Vsetín a spolupracující s mnoha dalšími ilegálními protinacistickými subjekty. Existují indicie o jeho práci pro zpravodajskou síť SSSR, ale kooperoval i s odbojem západním. Od léta 1944 spolupracoval se skupinou Clay  a později  1. československou partyzánskou brigádou Jana Žižky. Ve spolupráci s těmito odbojovými subjekty, připravoval povstání na Valašsku. Je vysoce pravděpodobné, že byl nepřímo v kontaktu i s představiteli PRNV, který se též pokoušel o ozbrojené vystoupení proti okupantům na podzim 1944. Příprava povstání ztroskotala na nedodání výzbroje ze zahraničí, jelikož zbraní a výbušnin byl kritický nedostatek a i přes dostatek mužstva, nebylo čím bojovat.[1] 15. prosince 1944 byl zatčen a  při pokusu o útěk od výslechu byl zastřelen.  Sousedík byl vyznamenán Československým válečným křížem 1939 in memoriam  přímo československým prezidentem Edvardem Benešem .

Zdroj:

https://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_osobnosti&load=21421

Informace o odbojové práci J.Sousedíka budeme průběžně doplňovat. Je žádoucí popsat kontakty jeho spolupracovníků s Karlem Stallerem (ing Voženílek), generálem Rakovčíkem, generálem Novákem a dalšími.

  1. Vilém Prečan - SNP Dokumenty