Jaroslav Češek
*14.(v některých pramenech13) dubna 1925 - †?
Československý odbojář, velitel jedné ze skupin PBJŽ. Jeho otec Jan byl popraven za účast v odboji. Jako první se v létě 1944 setkal s trojicí sovětů Makajev, Tyrtyšnyj, Bašmanov, kteří pak působili v oblasti Hošťálkové jako partyzáni.
Jaroslav Češek, narozený 13. dubna 1923 v Hošťálkové, okres Vsetín, české národnosti, evangelického vyznání, ženatý, syn popraveného Jana a Irmy Češkových (rozené Ševčákové), byl dne 6. června 1947 předvolán na stanici SNB v Hošťálkové k sepsání protokolární výpovědi týkající se jeho odbojové činnosti během druhé světové války.
Vzdělání a rodinné poměry
Jaroslav Češek vychodil obecnou a občanskou školu v Hošťálkové. V roce 1938, ve svých 15 letech, odešel do Zlína, kde absolvoval čtyři ročníky chemicko-koželužské průmyslové školy. Studium ukončil na konci roku 1942. V září 1942 byli jeho rodiče zatčeni gestapem za ukrývání zbraní a protiněmeckou činnost. Otec byl popraven v Brně, matka zemřela v koncentračním táboře v Osvětimi, a jeho bratr Jan byl vězněn až do osvobození. Po zatčení rodičů převzal Jaroslav rodinné hospodářství a zůstal v Hošťálkové až do konce války.
Odbojová činnost
V červnu 1943 navázal Jaroslav ilegální styky s Antonínem Hluchým, který byl tehdy zaměstnán u policie v Ostravě. Tato spolupráce měla za cíl připravit se na případné hromadné povstání proti okupantům, avšak v této fázi nebyla realizována žádná konkrétní akce. Tento stav trval až do konce roku 1943.
Na počátku roku 1944 byl Jaroslav osloven Aloisem Havlíkem, s nímž se znal ze skupiny Antonína Hluchého, aby se zapojil do odbojové činnosti. Spolu s Havlíkem se účastnil několika schůzek v Přerově, Bystřici pod Hostýnem, Holešově a Zlíně. Na těchto schůzkách se řešily organizační záležitosti, jako vyhledávání nových spolupracovníků pro odboj nebo podpora postižených osob. Konkrétní výsledky těchto jednání však nebyly Jaroslavovi známy.
Koncem června nebo začátkem července 1944 byl Jaroslav upozorněn Štěpánem Vitkem na čtyři ruské uprchlíky, kteří hledali úkryt a cestu na Slovensko. Jaroslav je přijal a poskytl jim útočiště na tři týdny. Jeden z uprchlíků, Alex Michal, trpěl malárií, a Jaroslav mu zajistil lékařskou pomoc od MUDr. Glossauera z Hošťálkové, který mu poskytl léky. Uprchlíci byli následně ukryti v lese, kde pro ně Jaroslav a jeho spolupracovníci připravili provizorní úkryt.
Organizace "Pro vlast"
Po kontaktu s ruskými uprchlíky došlo k setkání v bytě Aleše Havlíka, kde se zrodila myšlenka na vytvoření odbojové organizace "Pro vlast". Na této schůzce byl přítomen také Karel Vanek, zubní technik z Jasenné, a několik dalších osob. Program pro tuto organizaci navrhl ruský uprchlík Tymofej Makejev, který byl pravděpodobně vojenským důstojníkem. Jaroslav připustil, že Makejev měl u sebe vojenské vybavení, jako dalekohled, kompas a mapy.
Následně se konaly další schůzky, většinou v Jasenné u Karla Vanka, kterých se účastnili delegáti z různých míst Moravy, včetně Brna a Zlína. Cílem těchto setkání bylo koordinovat odbojovou činnost a připravovat se na možné povstání proti okupantům.
Závěr
Jaroslav Češek potvrdil, že jeho odbojová činnost byla zaměřena především na organizační práci, podporu uprchlíků a přípravu na případné povstání. Během války spolupracoval s několika odbojovými skupinami a aktivně se podílel na ukrývání a podpoře ruských uprchlíků.
Jaroslav Češek svou výpověď podepsal a potvrdil její pravdivost.