Döme Sztójay

Z Valašský odbojový spolek
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

5 January 1883 – 22 August 1946

Dne 22. srpna 1946 byl generál Döme Sztójay, bývalý předseda vlády Maďarského království, popraven popravčí četou v souladu s rozsudkem vyneseným Lidovým tribunálem v Budapešti.

Döme Sztójay se narodil ve Versecu v srbské rodině a jako mladý muž vstoupil do rakousko-uherské armády a během první světové války dosáhl hodnosti plukovníka. Sloužil pod viceadmirálem Miklósem Horthym v kontrarozvědce a poté, co byl Horthy jmenován regentem Maďarska, stal se vojenským atašé v Berlíně a poté maďarským velvyslancem v Německu.

Dne 23. června 1944 vstoupila Hitlerova vojska do Maďarska a vynutila si demisi vlády. Sám Horthy vyzval Němce, aby Sztójaye jmenovali novým premiérem, v očekávání, že jako voják se příliš nepodvolí německému vlivu. Sztójay však Horthyho neposlechl a zaujal zcela proněmecký postoj. Legalizoval Fašistickou stranu šípových křížů, vyslal nové maďarské jednotky na východní frontu, zahájil zátah proti odborům a obtěžoval odpůrce (i když opozice byla naprosto bezmocná). Sztójay zahájil v Maďarsku bezprecedentní pronásledování Židů, z nichž mnozí byli mobilizováni do „pracovních praporů“ a posláni na nucené práce na východní frontu. Mezi 15. květnem a 9. červencem 1944 bylo z Maďarska do Osvětimi deportováno asi 427 000 Židů.

V říjnu 1944 byla maďarská vláda svržena státním převratem a Sztójayovi nebylo uděleno žádné místo v novém kabinetu. V dubnu 1945 uprchl do Německa a vzdal se Američanům. Ale v říjnu byl vydán do Maďarska, odsouzen tribunálem a popraven popravčí četou.

Zdroj:

Thomas L. Sakmyster, „Maďarský diplomat v nacistickém Berlíně: Dome Sztojay v maďarských dějinách/světových dějinách, ed. Gyorgy Ranki, Budapešť: Akadémiai Kiadó, 1984.