Franz Xaver von Epp

Z Valašský odbojový spolek
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


16. října 1868, Mnichov – 31. ledna 1947, Mnichov

Německý nacistický vojevůdce, generál pěchoty, vysoký představitel NSDAP, a člen národně socialistického hnutí, který sehrál důležitou roli v politických a vojenských strukturách Německa během první světové války, v období mezi válkami a během nacistického režimu. Jeho vojenská kariéra a politické působení jsou spojeny s řadou klíčových momentů, které formovaly osud Bavorska a celého Německa.

1. Rodina

Franz Xaver von Epp pocházel z katolické rodiny. Byl nejstarší z tří dětí umělce Rudolfa Eppa a jeho manželky Kathariny. Měl dvě mladší sestry, Helenu a Augustu. Jeho studium začalo na státní škole v Mnichově, kde získal maturitu na gymnáziu.

2. Vojenská služba

2.1 Hodnosti

  • 9. března 1888: Fenrich (praporčík)
  • 30. října 1889: Podporučík
  • 13. října 1896: Nadporučík
  • 11. července 1907: Hauptmann (kapitán)
  • 30. října 1909: Major
  • 30. listopadu 1914: Oberst-poručík (podplukovník)
  • 14. prosince 1917: Oberst (plukovník)
  • 2. října 1921: Generálmajor
  • 31. října 1923: Generálporučík
  • 21. července 1935: Generál pěchoty

2.2 Bavorský důstojník

Franz von Epp vstoupil do armády v roce 1887 a sloužil u 9. bavorského pěšího pluku. V roce 1896 absolvoval Bavorskou vojenskou akademii, po jejímž dokončení sloužil u různých pluků. V roce 1900 se zúčastnil vojenské výpravy do Číny, kde se zapojil do potlačení povstání Yihetuanů. Po návratu sloužil opět u 19. bavorského pěšího pluku a později v jihozápadní Africe během potlačování povstání Hererů.

2.3 Účast v první světové válce

V první světové válce se von Epp vyznamenal na západní frontě, především v bitvě u Saarburgu a Verdunu, kde získal Železný kříž. V roce 1916 byl vyznamenán Bavorským královským vojenským řádem Maxmiliána Josefa, což mu zajistilo osobní šlechtický titul "Ritter". V roce 1917 byl jmenován velitelem 1. bavorské Jäger brigády a v roce 1918 se zúčastnil německé jarní ofenzívy, za kterou byl vyznamenán nejvyšším řádem Pour le Mérite.

2.4 Velitel bavorského Freikorpsu

Po skončení první světové války se von Epp aktivně zapojil do formování Freikorpsu, polovojenské organizace, která pomáhala potlačit levicové povstání v Bavorsku, včetně krvavého dobytí Mnichova v roce 1919. Tento Freikorps byl základem pro pozdější nacistické vojenské struktury.

2.5 Služba v Reichswehru

Po válce byl von Epp přijat do Reichswehru, armády Výmarské republiky, kde se stal velitelem 21. bavorského bezpečnostního pluku. V roce 1920 se podílel na potlačení komunistických povstání v Porúří a v roce 1921 měl důležitou roli v politickém uspořádání Bavorska. V roce 1923, během známého Pivního puče, zůstal von Epp neutrální, přestože byl spojen s ultrapravičovými frakcemi.

3. Národní socialista

3.1 Císařský místokrál Bavorska

Po příchodu nacistů k moci se von Epp stal klíčovou postavou v Bavorsku. Dne 9. března 1933, na příkaz Adolfa Hitlera, rozpustil bavorskou vládu a stal se říšským komisařem Bavorska. O měsíc později, 10. dubna 1933, byl jmenován císařským guvernérem Bavorska. Tento post mu umožnil silně ovlivnit politiku v Bavorsku až do konce druhé světové války.

V roce 1933 byl také jmenován Reichsleiterem NSDAP (vedoucími představiteli strany), což potvrzovalo jeho silnou pozici v nacistické hierarchii. Od 5. května 1934 vedl Koloniálně-politické ředitelství NSDAP a o dva roky později se stal předsedou Císařské koloniální unie. V těchto funkcích měl von Epp na starosti expanze a koloniální politiku, což bylo v souladu s nacistickým imperialismem.

4. Poslední roky života

Po pádu nacistického režimu a konci druhé světové války se von Epp uchýlil do soukromí, kde žil až do své smrti 31. ledna 1947. Jeho postavení v nacistickém režimu a účast v mnoha klíčových událostech historie 20. století ho činí významnou, avšak kontroverzní postavou.

5. Ocenění

Von Epp byl několikrát vyznamenán za svou vojenskou kariéru, přičemž nejvyššími oceněními byly Železný kříž, Pour le Mérite a Bavorský vojenský řád Maxmiliána Josefa.

6. Poznámky

Von Eppova kariéra ilustruje komplexní vztah mezi vojenskou profesionalitou, nacionalismem a nacionálním socialismem. Ačkoliv byl uznáván za své vojenské schopnosti, jeho politické angažmá v nacistickém režimu ho zapsalo do historie jako symbol totalitní moci a vojenské brutality.

7. Literatura

  • Franz von Epp: A Biography, [Kniha o vojenské kariéře a politickém působení].
  • Die politische Karriere von Franz von Epp, [Studie o jeho vlivu na Bavorskou politiku].

8. Odkazy

  • Wikipedia - Franz Xaver von Epp