Friedrich Schwendt

Z Valašský odbojový spolek
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

6. listopadu 1906 – 28. března 1980

Nacistický zpravodajský důstojník.

Schwend (také psáno Schwendt ) se narodil 6. listopadu 1906 v Böckingenu, městské části švábského města Heilbronn . Ve 30. letech se oženil s baronkou Agnes von Gemmingen-Guttenberg, neteří tehdejšího ministra zahraničí Konstantina von Neuratha , se kterou se seznámil v roce 1929 při práci na čerpací stanici . Díky spojení své manželky s rodinou Bunge (konkrétně tetou její manželky, „jedné ze sester Bungeových“) začal pracovat v Bunge & Born kde vydělal 50 000 USD ročně.


V roce 1932 vstoupil do nacistické strany a byl jmenován na přední straně Bunge & Born v Los Angeles, kde se účastnil několika večírků v Hollywoodu . Začal si dopisovat s maršálem Hermannem Göringem , se kterým sdílel vášeň pro letadla, poté, co upoutal jeho pozornost opakovanými dopisy, které kritizovaly ekonomickou politiku strany. Tam se také spřátelil s Georgem Gysslingem . Později se přestěhoval do Woodside, Queens , čtvrti v New Yorku, kde byla v té době malá německá kolonie, [4] kam pomáhal s přezbrojováním Němců dovozem zbraní z Číny a Balkánu a v roce 1938 byl vyslán. do Itálie , kde nakupoval potraviny a další materiály k dovozu zpět do Německa. Během tohoto posledního období žil na pláži Villa de Nevoso v Abbazia .


Kromě již zmíněných cest Schwend cestoval také do Sovětského svazu , Persie a Jižní Ameriky.


Druhá světová válka

V roce 1939, se začátkem druhé světové války v Evropě , se s ním jeho žena rozvedla a on opustil společnost. Poté začal na několik měsíců pracovat pro finanční sekci Abwehru pod vedením Wilhelma Canarise a oženil se se svou sekretářkou a členkou nacistické strany (konkrétně Národní socialistickou ligou žen ), Heddou Neuhold, v Terstu . V roce 1942 byl zadržen gestapem poté , co se pokusil prodat padělané plány ponorek dvěma britským agentům, přičemž Willi Gröbl, známý, který pracoval pro SS, zasáhl v jeho prospěch.


V roce 1943 se na doporučení Wilhelma Höttla stal vedoucím prodeje padělaných deviz ; Oficiální název úřadu byl Sonderstab Generalkommando III Germanisches Panzerkorps . Schwend obdržel hodnost SS - Sturmbannführer , byl podřízen Ernstu Kaltenbrunnerovi a podřízen přímo Heinrichu Himmlerovi . Schwend si mohl ponechat třetinu padělané měny, ale musel ji použít k pobavení svých vyjednavačů. Mezi nimi Alberto Crastan, Georg Gyssling a Jaac van Harten.


Padělaná měna vyrobená Schwendovou skupinou se nakonec začala používat k nákupu zbraní, munice a dalších zásob. V Chorvatsku byl Schwend zasažen kulkou poté, co se dostal za nepřátelské linie a byl přepaden jugoslávskými partyzány . Přesto se mu podařilo uprchnout a obdržel Železný kříž 2. třídy a čestnou hodnost majora Panzer Division . Willi Gröbl, který byl při útoku zabit, posmrtně obdržel stejné vyznamenání, First Class.


Poválečná léta

Na konci války dostal rozkaz odejít ze své operační základny na Schloss Labers v Meranu v severní Itálii do nedalekých rakouských hor. Po skončení války se Schwend 12. května 1945 vzdal americkým jednotkám v Tyrolsku . Prozradil své úkryty v Rakousku a Jižním Tyrolsku ; Samotné zlato, které našel, mělo hodnotu 200 000 USD. Od roku 1945 do roku 1946 pracoval Schwend jako informátor kontrarozvědky ( CIC) poté, co se dobrovolně přihlásil do oddělení CIC v Innsbrucku . Byl vyšetřován CIC, která mu dala krycí jméno Flush , protože sloužil jako agent, který „vyplácel“ jiné bývalé členy SS v Evropě, a dostal na starost zpravodajskou síť v Balkán a Československo . V roce 1945 vstoupil do Gehlen Org a v roce 1946 utekl do Peru prostřednictvím jedné z takzvaných krysích linií .


Díky pasu Červeného kříže vydanému pod falešným jménem [5] dorazil Schwend se svou rodinou jako přistěhovalec v roce 1947 do přístavu Callao , kde hispanicizoval své křestní jméno. Přestěhoval se do velkého oploceného domu v sousedství Santa Clara, který se nachází na 17. kilometru Central Highway , kde žil se svou ženou Heddou a dcerou Ingrid a místní obyvatelé jej nazývali „náš nacista“. Schwend otevřel restauraci v Chaclacayo , která se ukázala jako úspěšná, ačkoli se údajně také zabýval paděláním peněz, obchodováním s drogami a obchodováním se zbraněmi . [5] Schwendova bývalá manželka se později přestěhovala do Jižní Afriky a krátce se vrátila na soudní proces se svou dcerou, který trval od května do července 1965.


Rodina Schwendových během procesu.

V roce 1963 se jeho dcera Ingrid stala středem vysoce medializovaného procesu poté, co se dobrovolně přiznala místním orgánům činným v trestním řízení [12] , že smrtelně zastřelila Španěla José Manuela de Sartorius y Bermúdez de Castro ( Španělsko ; kolem roku 1934 – Lima; 14. prosince 1963 ) v noci 14. prosince 1963, nárok na sebeobranu . Mediální šílenství kolem skandálního vysoce postaveného procesu a opakovaná vystoupení Schwenda v soudní budově ho přivedly do pozornosti veřejnosti během celého procesu, což skončilo tím, že soud uznal paní Oliveiru vinnou a nařídil jejímu manželovi José Oliveira Lawezzari (syn politika Pedra M. Oliveiry , se kterým měla dvě dcery), aby zaplatil Sartoriousovu vdovu Olenku Dudek, S/. 40 000, a odsouzena k pěti letům vězení, které byly za její dobré chování sníženy na tři , načež se s manželem rozvedla.


V roce 1972 byl Schwend zadržen v souvislosti s vraždou podnikatele Luise Banchera Rossiho . O několik dní později bylo zjištěno, že Schwend poskytl útočiště Klausi Barbiemu — který používal jméno Altmann — ve svém sídle v Santa Claře. Schwend před objevem pracoval s Barbie v Peru, přičemž oba muži měli pravděpodobně vazby na peruánskou vyšetřovací policii . Poté, co byla Barbieho identita potvrzena fotografiemi, které pořídila fotografka Le Monde Nicole Bonnet na náměstí San Martín po rozhovoru v Schwendově domě, který provedl zpravodaj AFP Albert Brun, odešel do Bolívie, kde byl později vydán do Francie, kde zemřel. v roce 1991. Přestože byl Schwend z vraždy očištěn, jeho život se zamotal. Později byl odsouzen ke dvěma letům vězení za pašování 150 000 dolarů ze země. Veškerá pozornost médií, která tyto události obklopovala, vedla k Schwendově deportaci do Západního Německa v roce 1976, kde byl odsouzen na dva roky podmíněně za vraždu jednoho ze svých agentů v Itálii během války, za kterou dostal 21letý podmíněný trest v Itálii. V roce 1979 byl znovu deportován z Bonnu , kde se vrátil ke svému normálnímu životu, zemřel v roce 1980.

https://en.wikipedia.org/wiki/Friedrich_Schwend