Josef Novotný

Z Valašský odbojový spolek
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Josef Novotný, narozen 1.května 1896 v Lužné, ženatý, otec dvou dětí, naposled třídní učitel v Kunovicích, popraven pro odbojovou činnost „Obrana národa“ v Braslau dne 22.ledna 1943.

Řídící učitel Josef Novotný byl zatčen gestapem 24.února 1940, přepraven do Uherského Hradiště, pak do Brna. Po dvou měsíčním vězení byl převezen do nemocnice, pro kritický zdravotní stav byl propuštěn domů. 8.dubna 1941 byl zatčen podruhé. Byl převezen do Ostravy, pak do koncentračního tábora v Breslau, kde byl 22.ledna 1943 pro odbojovou činnost popraven. Strohá čísla a uvedené údaje zdaleka nemohou vystihnout profil českého, pokrokového a vlasteneckého vesnického učitele, kulturního a osvětového pracovníka, vysoce aktivního veřejného funkcionáře v Kunovicích, kde po první světové válce nastoupil jako učitel.

V roce 1931 byl jmenován definitivním řídícím učitelem na dvoutřídní obecné škole v Kunovicích. Na období společenského učitelského působení na škole od r. 1930 vzpomíná Ondřej Zvolský a jeho manželka Jiřina. V osobě Jožky Novotného, řídícího učitele, jsme poznali nadšeného a obětavého pracovníka a to jak ve škole, tak i ve veřejném životě v obci. V Sokole pracoval jako cvičitel i vzdělavatel. V oblasti veřejné kulturní a osvětové práce vykonával funkci úspěšného režiséra místního ochotnického divadelního souboru, zasloužil se o vybavení loutkového divadla, své organizační schopnosti věnoval organizování besídek a akademií. Kromě toho byl též jednatelem tehdejšího Hasičského sboru a účetním občanské záložny. Mimo to vykonával funkci obecního knihovníka a důvěrníka červeného kříže. Jako obecní tajemník byl v čele pokrokových sil v obci,všechny své síly a schopnosti kromě školy věnoval rozvoji své obce. Byl iniciátorem při elektrizaci obce, později při stavbě vodovodu, má podíl na vybudování hřiště, které slouží tělovýchově dodnes. Svoji aktivní činnost v obci plnil svoji zásadu. „ K lidem níž a s lidem výš“. Lásku k vlasti, k mládeži a ke svým spoluobčanům prokazoval svými činy, zejména v době ohrožení existence našeho státu a národa. Jako kapitán Čs.armády v záloze považoval za vlasteneckou samozřejmou povinnost zapojit se do aktivního boje proti fašismu. V polovině roku 1939 byl jmenován okrskovým velitelem vojenské ilegální organizace „Obrana národa“ pro obce: Kunovice, Loučka, Podolí, Lázy, Branky Kladruby a Němetice. Se svými ilegálními spolupracovníky odpovědné plnil příkazy této ilegální organizace k zajištění a přípravě aktivního boje proti okupantům. Pro tuto – „říši nepřátelskou činnost“ byl Josef Novotný zatčen 24.února 1940, převezen do Uherského Hradiště, pak do nacistické věznice v Brně. Po 2. měsících vězení byl převezen do nemocnice. Pro kritický zdravotní stav byl propuštěn domů (vážil jen 54kg). Po vyzrazení ilegální činnosti „ Obrana národa“ byl Josef Novotný zatčen podruhé 8.dubna.1941 a převezen do Ostravy, pak do Breslau. Ač měl možnost před druhým zatčením uprchnout, neučinil tak, nevyužil této možnosti, aby se gestapo nemstilo jeho manželce a jeho rodině, i když věděl, že jde na smrt. Řídící učitel Josef Novotný byl popraven v Breslau 22.ledna.1943.

Na dobu ilegální činnosti vzpomínají jeho spolubojovníci a političtí spoluvězni Ferd.Blabla, Frant.Dobiáš a Josef Tomšík. Mnozí se s Josefem Novotným setkali u soudu v Oberlandsgerichtu (v Breslau) 23.září 1942 a později 22.října v Breslau.Josefa Novotného přivezli k soudu jako svědka v poutech, jen při přelíčení mu sňali pouta. V této, pro něj nejtěžší chvíli, choval se J.Novotný zmužile a statečně, ač již znal svůj rozsudek – trest smrti . Při krutých, nelidských výsleších zapřel J.Novotný, že Ferdinand Blabla, byl jeho zástupcem, jako zástupce okrskového velitele ON a tím mu zachránil život. Ferd.Blabla se s J.Novotným ještě setkal ve věznici třikrát, a to, když J.Novotný po dobu 100 dní po rozsudku byl na kobce smrti. K smrti odsouzení nesměli do rukou dostat jehlu, nůžky ani jiný ostrý předmět. Ferd.Blabla, tehdy jako chodbař, využil možnosti, aby svému příteli a spolubojovníkovi mohl přišít knoflík a spravit vězeňské šaty. Tak se dostal k J.Novotnému do cely, informoval jej o tehdejší situaci a převzal od něj ústní pozdravy a vzkazy jeho manželce, dcerám, příbuzným a přátelům, které jim vyřídil ihned po svém návratu z transportu po 10.červnu 1945.

Jak těžké chvíle prožíval J.Novotný v nacistické věznici, v samovazbě před svoji smrtí, vzpomínají i jeho spolubojovníci, kteří se však přece dočkali osvobození. Odsouzený (k smrti) Josef Novotný poslal svůj poslední dopis z Breslau své manželce a dvěma svým dcerám, napsaný 22.ledna 1943 v 1 hodinu odpoledne, 6 hodin před svoji popravou. V dopise děkuje své milované manželce za její péči a lásku o něj. Svým dcerám Libuši a Aleně věnuje poslední slova milujícího otce, „Libuško, buď pamětiva, že jsi dcerou českého učitele a sama učitelkou. Buď věrná ideálům našim. Alenuško moje, vzpomínej vždy na tatíčka s láskou a snaž se být v životě statečnou ženou“. Tato jeho poslední slova, učitele – vlastence a hrdiny platí pro nás, pro všechny, především pro učitele a vychovatele mládeže naší společnosti. Jsou posilou v boji proti fašismu a válce, v boji za světový mír. MNV v Kunovicích na počest hrdinné smrti svého spoluobčana, slavnostně odhalili 11.května 1947 pamětní desku řídícímu učiteli Josefu Novotnému na budově školy, kde působil až do svého zatčení.

Za jeho protifašistickou odbojovou činnost udělil prezident republiky čs.řídícímu učiteli J.Novotnému Československý válečný kříž 1939 – In memoriam – dne 17.listopadu 1945.

https://www.obec-kunovice.cz/josef-novotny-1-5-1896-22-1-1943/d-1002