Josef Spacil
*3. ledna 1907 v Mnichově - † 13. února 1967 v Mnichově
Nacistický válečný zločinec SS Standartenführer , velitel bezpečnostní policie a SD Nizozemsko , ekonom SS u Vyššího SS a policejní vůdce Rusko Jih a vedoucí Úřad skupiny II (Organizace, správa a právo) Hlavního úřadu říšské bezpečnosti v době národního socialismu .
Josef Spáčil se vyučil profesí mzdového účetního a oženil se s Marianne Behrens, která se narodila 23. prosince 1907 v Mannheimu. Spáčil se stal členem SS (č. SS 6 797) 10. dubna 1931. Do NSDAP (členské číslo 1 200 941) vstoupil v roce 1932. 1. října 1932 byla Spáčilovi udělena důstojnická hodnost SS Untersturmführer. Na SS-Obersturmführera byl povýšen 23. srpna 1933, na Hauptsturmführera 9. listopadu 1933 a na SS-Sturmbannführera 9. listopadu 1934. Dne 13. září 1936 Spáčil obdržel hodnost Obersturmbannführer. Dne 3. prosince 1938 byl Spáčil povýšen na SS Standartenführer v generálních SS. Spáčil již od roku 1931 působil ve správě SS. Od roku 1934 byl Spáčil používán ve štábu Reichsführer SS. O rok později se přestěhoval do hlavní kanceláře SS. Ve štábu SS Horní sekce Dunaj byl od 12. prosince 1939 do 28. února 1940 zaměstnán jako ekonomický a správní vedoucí SS SS Reteukop 1witer jeho funkce štábního vedoucího náčelníka Hlavního hospodářského a správního úřadu SS ( WVHA ) , SS Obergruppenfuhrer, a místo v SS Administration School Dachau od do 21. června 1940.dubna1. Po začátku německo-sovětské války byl Spáčil zaměstnán u Vyššího velitele SS a policie (HSSPF) Rusko-Sever od 1. srpna 1941 do 15. října 1941 v Rize. Do HSSPF Rusko Jih přišel 26. října 1941 jako ekonom SS a 21. června 1942 přešel do WVHA, dokud se 1. srpna 1942 vrátil do HSSPF Rusko Jih jako ekonom SS. Od 1. března 1944 Spáčil jako poslední Šéfkuchař převzal služební skupinu II (organizace, správa a právo) Hlavního úřadu říšské bezpečnosti. 20. Dubna 1944 byl povýšen na SS Standartenführer Waffen SS. Pro norimberské procesy proti hlavním válečným zločincům byl 9. listopadu 1945 pod pojmem "přesídlení" a "zvláštní zacházení" v případě bývalého šéfa bezpečnostní policie Ernsta Kaltenbrunnera Po skončení války Spáčil pracoval jako obchodním úředníkem v Mnichově. Vyšetřování hamburského státního zastupitelství proti němu bylo zastaveno 8. června 1967, protože vyšetřování neposkytlo dostatečné důvody pro podání obžaloby.
"Spacilův úřad RSHA II spravoval majetek, o kterém každý věděl, že byl kraden těm, kteří byli posíláni do otrockých pracovních táborů a táborů smrti. Spacil vydal řadu výnosů zaměřených na drancování bohatství z přeplněných měst a oblastí na východě."
Vzhledem k tomu, že afektivní účetní v RSHA Spacil byli zapojeni do operace Bernhard nebo o ní věděli, rozsah, ve kterém je tato operace zpochybňována, je stále sporná . Otto Ohlendorf (1907–1951, vedoucí interního oddělení SD ), Spáčil vynaložil „značné úsilí k uvedení padělaných britských bankovek do oběhu pro nákup předmětů na černém trhu v jižní Evropě“.
Na pokyn svého vyššího důstojníka SS Obergruppenführera Dr. Ernst Kaltenbrunner vstoupil 22. dubna 1945 do Spacilonu do nové budovy Reichsbank v Berlíně a „se zbraní v ruce odstranil klenoty, cenné papíry a poslední zbývající aktiva v cizí měně v trezoru v celkové výši 23 milionů zlatých“. označení. „Cizí měna byla později oceněna na přibližně 9 131 000 dolarů. Údajně měl být svědkem útěku Hitlera do Argentiny - což je ovšem značně nepravděpodobné.
SS Standartenführer Spáčil a malý štáb RSHA a jejich nejbližší rodiny cestovali letadlem do Salcburku , zatímco kořist Říšské banky byla odvezena na jih. Spáčil zajistil bezpečnost své manželky z Berlína do Bad Ischlu a jeho osobní sekretářky (a milenky) po útěku z Mnichova .
4. května 1945 se Spáčil setkal s několika předními důstojníky SS , funkcionáři NSDAP a Gustavem Adolfem Scheelem , salcburským gauleiterem . Byl informován o obsazení Vídně ruskou armádou a příchodu amerických vojáků do nedalekého Berchtesgadenu.Druhý den se Spacilim Dorf Mittensill u Taxenbachu setkal s SS Hauptsturmführerem Franzem Konradem a předal mu značnou částku měny Říšské banky . Jednalo se především o prostředky z berlínské Reichsbank, po válce byly vyčleněny na konkrétní účel, zatímco část peněz byla zřejmě volně rozdělena mezi vyšší důstojníky gestapa a SS poblíž, aby zaplatili německým vojákům jejich mzdy. Tváří v tvář rychle postupujícím americkým vojákům byl Spáčil nucen kořist nenápadně ukrýt. dával rozkazy a dohlížel na zakopání mnoha pokladů podél silnice mezi Taxenbachem a Raurisem v Bavorských Alpách . (Tvrdilo se, že část přijatých prostředků obdržel i Konrad.) 7. května se Spáčil setkal s brigádním defuhrerem SS Erichem Naumannem (člen SD a bývalý velitel Einsatzgruppe B ) a společně jeli do Radstadtu , aby se setkali s SS Obersturmbannfuhrer Otto Skorzeny . Spáčil zařídil dodávku měny a dalších „tekutých aktiv", aby pomohl Skorzenymu zaplatit své muže. 8. května jel Spáčil na hrad Fishhorn poblíž Zell am See a naposledy se setkal s SS Hauptsturmführerem Franzem Konradem. Spáčil „promrhal 500 000 říšských marek, 2 500 dolarů a 1 550 švýcarských franků na jistého Franze Conrada“.
8. května 1945 si Spáčil oblékl běžnou uniformu Wehrmachtu a připojil se ke skupině ustupujících vojáků z Volksgrenadier-Division 352 , která se vzdala americkým jednotkám. Spáčil uvedl své jméno a hodnost jako „seržant Aue“. Jeho pravá identita se však brzy stala známý odhalen a po výslechu byl přesvědčen, aby důstojníkům americké kontrarozvědky (CIC) ukázal místo zakopaného pokladu.CIC po jejich výslechu označil Spáčila za „fanatického nacistu“ a měl podezření, že bývalý důstojník SS byl součástí Skryl nějaké peníze jinde, ale nemohl nic dokázat.
9. listopadu 1945 Spáčil oficiálně svědčil proti svému bývalému šéfovi Obergruppenführerovi a generálu der Polizei und Waffen-SS Ernstu Kaltenbrunnerovi , šéfovi bezpečnostní policie.Toto svědectví bylo později použito v Norimberském procesu .
Po válce byl Spáčil zaměstnán jako úředník v Mnichově . Vyšetřování stíhání zahájeného proti němu v Hamburku 8. června 1967 (po jeho smrti) bylo zastaveno , protože vyšetřování nenašlo dostatečné důvody pro obžalobu.
Podle amerických autorů Kennetha Alforda a Theodora Savase SS Oberfuhrer Josef Spáčil „založil řetězec supermarketů“, ale neexistuje žádné nezávislé potvrzení.
Shrnutí kariéry SS
Číslo SS: 6797
Číslo NSDAP: 1 200 941
Hlavní pozice: SS Standartenführer a šéf Amtsgruppe II (vedoucí sekce II) v RSHA
Funkce SS: Velitel bezpečnostní policie a SD Nizozemsko (velitel bezpečnostní policie a bezpečnostní služby Nizozemsko, 1940-41), ekonom SS na Vyšších SS a Policejním Rusku Jih (ekonom SS na Vyšším úřadu SS a policejního vůdce pro Jižní Rusko, 1941-44)
data hodnosti
SS Untersturmfuhrer : 1932
SS Obersturmführer : 1933
SS Hauptsturmfuhrer : 1933
SS Sturmbannführer : 1934
SS Obersturmbannführer : 1936
SS Standartenführer : 1938
Vedoucí RSHA Amt: II: 1944
SS Standartenführer z rezervy Waffen SS : 1944
Zdroje: Wiki, https://www.memoiresdeguerre.com/article-spacil-josef-117185994.html - je nutná další jazyková úprava