Konrád Henlein

Z Valašský odbojový spolek
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

*6.květen 1898, Vratislavice nad Nisou - †10.květen 1945, Vratislavice nad Nisou

Konrád Henlein

Sudetoněmecký politik a vůdce Sudetoněmecké strany (SdP), která bojovala za práva sudetoněmecké menšiny v Československu a nakonec podpořila nacistickou invazi do země v roce 1938. Zde je detailní životopis Konráda Henleina:

Konrad Henlein se narodil 6. května 1898 v Maffersdorfu, v té době součásti Rakouska-Uherska (dnes Maffersdorf v České republice). Jeho otec byl továrníkem a majitelem textilního podniku. Henlein studoval na německých gymnáziích v Českých Budějovicích a v Praze, poté studoval na Vídeňské univerzitě, kde získal doktorát z filozofie.

V roce 1923 se Henlein připojil k Sudetoněmeckému spolku, organizaci, která usilovala o práva sudetoněmecké menšiny v Československu. V roce 1933 byl zvolen předsedou Sudetoněmeckého sdružení, nástupnické organizace Sudetoněmeckého spolku. Henlein rychle rozšířil členství organizace a stal se vlivným politickým hráčem.

V roce 1935 byla Sudetoněmecká strana založena jako nástupnická organizace Sudetoněmeckého sdružení. Henlein byl zvolen předsedou strany a stal se jedním z nejvlivnějších politiků v Sudetech. Jeho strana usilovala o autonomii pro Sudety a Henlein se stal jedním z nejvýraznějších kritiků československé vlády.

V roce 1938 Henlein uzavřel dohodu s nacistickým Německem, ve které Německo slíbilo podporu pro autonomii Sudet a výměnou za to měla Sudetoněmecká strana podporovat německou invazi do Československa. V září 1938 se Henlein stal vůdcem nově vzniklého Sudetoněmeckého župního výboru, který měl připravit Sudety na připojení k Německu.

Po Mnichovské dohodě, která umožnila německou okupaci Sudet v roce 1938, se Henlein stal poradcem nacistického ministra zahraničí Joachima von Ribbentropa a stal se členem nacistického Říšského sněmu, kde zastupoval Sudety. Po okupaci zbytku Československa v březnu 1939 se Henlein stal předsedou Německého protektorátu Čechy a Morava, kde vedl politiku germanizace a spolupracoval s nacistickým režimem.

Po skončení druhé světové války byl Henlein vyslýchán jako válečný zločinec a obviněn ze spolupráce s nacisty. Přestože byl nakonec propuštěn, musel odejít zpět do Německa. V roce 1948 se Henlein stal poslancem Spolkového sněmu za Křesťansko-demokratickou unii (CDU) a v roce 1953 byl zvolen předsedou Asociace vyhnanců, organizace, která se snažila o náhradu za majetek, který němečtí občané ztratili v důsledku vysídlení z východní Evropy.

Henlein zemřel 10. května 1945 v rodném Maffersdorfu. Přes jeho kontroverzní politickou minulost zůstává Henlein významnou postavou česko-německých vztahů a Sudet.