Ladislav Vácha

Z Valašský odbojový spolek
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ladislav Vácha

* 21.3.1899 Brno – † 28.6.1943 Zlín

Československý sportovec a odbojář Ladislav Vácha se narodil 21. března 1899 v Brně. Velmi brzy začal cvičit v Sokole Brno I. V roce 1920 se probojoval mezi domácí gymnastickou špičku, když si vybojoval účast na VII. letních olympijských hrách v Antverpách. Zde sice nedosáhl na stupně vítězů, ale o čtyři roky později v Paříži získal dvě bronzové medaile, jednu na kruzích a druhou ve šplhu. Na bradlech v Amsterdamu v roce 1928 předvedl precizní sestavu a stal se tak historicky druhým československým olympijským vítězem. K tomu ještě vybojoval stříbrné medaile za kruhy a ve týmové soutěži. Velké úspěchy zaznamenal i na mistrovstvích světa. V roce 1926 v Lyonu přispěl k triumfu družstva a sám skončil ve víceboji na třetím místě. Na MS 1930 v Lucemburku opět pomohl vítěznému týmu a navíc přidal bronzovou medaili na bradlech.

Jeho sportovní kariéru jsme stručně popsali, ale věnoval se i rodině, kterou musel živit. V roce 1922 se oženil s Marií roz. Blablovou, se kterou měl dceru Marii ( nar. 1933, provdaná Nevařilová).V Brně pracoval jako strojní zámečník. Po úspěchu na Olympiádě se přestěhoval do Zlína, kde byl zaměstnán u firmy Baťa. V místním Sokole působil jako náčelník a dnešní terminologií vedoucí mládeže.


Během druhé světové války Ladislav Vácha neustále pokračoval v sokolské činnosti a zapojil se do odbojového hnutí. Aktivně působil i ve zlínské Obraně národa jejíž součástí byla Sokolská rota. Bohužel byl prozrazen a zatčen. Dcera Marie při popisu otcových aktivit vzpomínala na několik nočních domovních prohlídek, po nichž jí otce a někdy i matku odvedli, a ti se vraceli ráno zbití. Ladislav Vácha byl poprvé zatčen v roce 1940 a strávil sedm dní ve vězení v Uherském Hradišti. Podruhé byl vězněn v roce 1941 od září do října. Ve čtvrtek 25. března 1943 byl již zatčen potřetí a uvězněn v Kounicových kolejích. Propuštěn byl 10. května 1943, ale za tři měsíce 28. června téhož roku umírá, pravděpodobně na následky věznění. Na jeho pohřbu se sešli Sokolové ze Slovácka, Valašska, Hanné, ale i z rodného Brna, a tato událost se stala jakousi tichou manifestací proti nacismu. Nezlomná vůle Ladislava Váchy by měla být vzorem nám všem.

Zdroje:

VHA - Ovědčení 255

https://www.brno.cz/w/ladislav-vacha

https://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_osobnosti&load=5746