Metoděj Šimek

Z Valašský odbojový spolek
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Metoděj Šimek

* 5. července 1893, Stará Břeclav - †5. březen 1943, Vratislav

Československý legionář, voják a odbojář.

Vojín Šimek byl ruskou armádou zajat 28. 5. 1917 v Targovici. V Rusku si jako mnoho dalších Čechů a Slováků podal přihlášku k československým legiím. Tak se Metoděj Šimek stal 21. července 1917 členem 1. čs. střeleckého pluku „Mistra Jana Husi“. O pár měsíců později byl Šimek převelen k 33. střeleckému pluku. V době převelení už se z vojína stal desátník. Poslední převelení přišlo v březnu roku 1918 a to k 21. střeleckému pluku. Během působení v legiích se dostal z Ruska přes Itálii až do Francie. Na cestě se zúčastnil několika bojů. Po návratu do vlasti získal Šimek Československý válečný kříž za zásluhy o osvobození vlasti.

Šimek se projevil jako dobrý taktik a byl vyslán studovat na První poddůstojnickou školu ve Versailles. Do vlasti se vrátil už jako nadporučík a začal sloužit u 6. Hanáckého pluku v Olomouci. Zde začíná Šimkova linka spojená s Olomoucí. Metoděj navíc působil ještě jako referent a tiskový mluvčí v Prostějově. V roce 1938 přednášel jako podplukovník na dělostřeleckém učilišti v Olomouci.

Šimek se nadále stýkal s bývalými legionáři a když v roce 1939 přišla na řadu německá okupace, Šimek a jeho přítel štábní kapitán Jan Skokánek, začali společně s členy Sokola vytvářet odbojové hnutí. Velice rychle po okupaci se Šimek stal jedním z velitelů odbojové organizace Obrana národa. Ta fungovala už v březnu 1939, bezprostředně po vpádu německých jednotek. Obrana národa organizovala domácí odboj, podávala zprávy odboji zahraničnímu, její členové zajišťovali informace o konfidentech a agentech gestapa. Obrana plánovala a realizovala i diverzní a sabotážní činnost. Šimek spolupracoval i s škpt.v.z Bohumilem Hrazdilem.


Gestapo zatklo Šimka 4. prosince 1939 v jeho bytě v Olomouci. Nacisté ho věznili v Olomouci (Korunní pevnůstka), Přerově a Vratislavi. Celé tři dlouhé roky byl Metoděj Šimek ve věznicích vyslýchán a mučen. Zůstal ale silný, zachoval si čest a vojenskou hrdost, která ho celý život provázela. Jména svých spolupracovníků gestapu nevyzradil. Zachránil tím pravděpodobně životy mnoha svých přátel, odbojářů a bývalých i nových spolubojovníků.

Listopadu roku 1942 odsoudil německý lidový soud Metoděje Šimka k trestu smrti. Poprava proběhla 5. března 1943. Podplukovník Šimek byl na dvoře věznice ve Vratislavi sťat. Jeho hrob se nachází na olomouckém ústředním hřbitově Neředín.

Zdroj: AVOS, Wikipedie, https://olomoucka.drbna.cz/drbna/historicka/2798-lide-z-olomouckych-desek-po-stopach-legionare-a-vlastence-metodeje-simka.html