Nachtigall

Z Valašský odbojový spolek
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

(ukrajinsky: Батальйон Соловей nebo Батальйон Нахтіґаль) byl vojenský útvar ukrajinských dobrovolníků, který byl vytvořen na jaře 1941 pod německým vedením v průběhu druhé světové války. Tento prapor byl zformován německým Wehrmachtem pro boj proti Sovětskému svazu. Prapor se skládal ze tří rot, které zahrnovaly 300 Ukrajinců a 100 Němců. Ukrajinští vojáci nosili uniformy Wehrmachtu, ale s malou národnostní identifikací v podobě modro-žluté barvy na náramenících.

Kromě praporu Nachtigall byl vytvořen také prapor „Roland“ (ukrajinsky: Батальйон Роланд), který byl na podzim 1941 rozpuštěn. Zatímco o praporu Nachtigall je známo více informací, o „Rolandu“ jsou údaje méně četné, ale lze předpokládat, že obě jednotky měly podobnou strukturu a funkci. Prapory byly původně zamýšleny jako speciální jednotky pro diverzní a sabotážní akce na Ukrajině.

Historické pozadí

Po první světové válce, kdy došlo k rozpadu Německé říše, Rakouska-Uherska a Ruské říše, vznikl na Ukrajině krátkodobý stát Západoukrajinská lidová republika, který byl v roce 1919 obsazen polskými vojsky. Po polsko-sovětské válce v roce 1921 byla západní Ukrajina začleněna do Polska. Ukrajinské obyvatelstvo vnímalo tuto situaci jako polskou okupaci, což vedlo k vytvoření různých odbojových hnutí a nacionalistických organizací. V roce 1929 byla založena Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN), která se později rozdělila na dvě frakce: OUN-B vedenou Stepanem Banderou a OUN-M.

V období před druhou světovou válkou ukrajinští nacionalisté udržovali úzké kontakty s Německem, které podporovalo jejich boj proti Sovětskému svazu. Po německé invazi do Polska v roce 1939, která rozdělila zemi mezi Německo a Sovětský svaz, a následné sovětské okupaci západní Ukrajiny, se nacionalisté připravovali na ozbrojený odpor proti Sovětům. Když Hitler v roce 1940 začal plánovat invazi do Sovětského svazu, zesílily rozhovory mezi OUN a Německem.

Sestava

Za zřízení a výcvik těchto jednotek byl odpovědný Úřad pro zahraniční záležitosti/obranu II (Sabotáž a dezintegrace) vrchního velení Wehrmachtu pod vedením Erwina Lahousena. Kromě praporu Roland vznikl v zimě 1940/1941 i prapor Nachtigall, který byl vycvičen ve vojenském prostoru Neuhammer u Liegnitz. Tato jednotka měla na starosti především diverzní akce a sabotáže na východní Ukrajině. Ukrajinští vojáci dostali německé uniformy, ale jejich výzbroj byla slabší než u běžných německých jednotek.

Velitelství jednotky bylo tvořeno především německými důstojníky, včetně nadporučíka Hanse-Albrechta Herznera a dalších členů Abwehru, ale byli zde i ukrajinští velitelé, včetně Romana Schuchewytsche, kteří byli zodpovědní za vedení jednotky. Jednu rotu vedl Erwein Thun von Hohenstein. Celkově byl prapor Nachtigall vybaven lehkou pěchotní výzbrojí, což naznačovalo, že se jedná o útvar určený spíše pro speciální operace než pro konvenční boj.

Úkoly praporu

Prapor Nachtigall byl nasazen na začátku operace Barbarossa, kdy 22. června 1941, společně s 1. praporem stavebního výcvikového pluku, prošel po boku Wehrmachtu do Sovětského svazu. Hlavní úkoly této jednotky spočívaly v převzetí kontrolních bodů, jako byly důležité vojenské, správní, dopravní a komunikační uzly, a v zajištění důležitých dokumentů. Prapor měl také plnit úkoly propagandistické povahy a pomáhat v rozvracení sovětské administrativy na okupovaných územích.

Prapor Nachtigall byl součástí širšího plánu Německa na podporu ukrajinských nacionalistů v jejich boji za nezávislost, což však vedlo k neshodám s nacistickým vedením, které nakonec neplnilo své sliby o podpoře ukrajinské samostatnosti.