Operace Zeppelin

Z Valašský odbojový spolek
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Operace Zeppelin ( německy : Unternehmen Zeppelin )

Jednalo se o  přísně tajný německý plán na rekrutování sovětských válečných zajatců  pro špionážní a sabotážní operace za ruskou frontovou linií během druhé světové války . Operace byla aktivní od poloviny roku 1942 do konce války na jaře 1945. Původní záměr spočíval v plánu na vyslání masy agentů, aby shromáždili vojenské zpravodajské informace a vyvíjeli sabotážní aktivity jako protiváhu akcí prováděných sovětskými partyzány. Za tímto účelem Němci naverbovali tisíce sovětských válečných zajatců a vycvičili je ve speciálních táborech. Tento přístup byl neefektivní,  kvůli nedostatku spolehlivých sovětských rekrutů a též kvůli nedostatku pohonných hmot. Operace Zeppelin byla částečně úspěšná ve  shromažďování zpravodajských informací na východní frontě, ale její ambicióznější mise přinesly jen malé výsledky. Například nevyšel pokus o atentát na Stalina či destrukci elektráren u Moskvy.


Původ

Operaci bylo možné vysledovat k malým mobilním jednotkám ( Aussenkommando ) vyšetřovatelů, kteří pracovali na četných sovětských válečných zajatcích zajatých během operace Barbarossa .  Někteří vězni, zejména ti, kteří ztratili své blízké v důsledku sovětských represí nebo nebyli etnickými Rusy, byli ochotni spolupracovat s Němci. Myšlenka na širší operaci, která by šla nad rámec shromažďování vojenských zpravodajských informací, pocházela „zdola“ a upozornili na ni Reinhard Heydrich a Heinrich Himmler . [3] Operace vykrystalizovala v létě 1942 navzdory dohodě z března 1942, která definovala zahraniční špionáž jako funkci Abwehru . Operace Zeppelin měla řešit nedostatek zpravodajských informací o Sovětském svazu a vytvořit protiváhu rozšiřujícím se sovětským partyzánským aktivitám.


Rekrutuje

Němci měli malý problém najít rekruty, protože hladoví a zoufalí vězni viděli operaci Zeppelin jako šanci na přežití. Němci však měli problém najít kvalifikované rekruty. Chtěli naverbovat vzdělané antikomunisty, ale zjistili, že sovětské represe zanechaly pouze negramotné antikomunisty. Vybraní vězni byli posláni do speciálních výcvikových táborů, aby se dozvěděli o sabotážích, subverzích, rádiových přenosech atd. Jejich ideologický výcvik byl zaměřen na zneužívání nenávisti k „ židobolševismu “. Němci také rozdmýchali touhy po nezávislosti národů z Kavkazu a Střední Asie . Vězni protichůdného politického přesvědčení, například ukrajinští nacionalisté a ruští nacionalisté z Ruské osvobozenecké armády , byli drženi odděleně. Rekruti nosili německé uniformy a jejich životní podmínky byly srovnatelné s podmínkami německých vojáků. Nicméně rekruti, kteří byli považováni za nezpůsobilé, byli posláni do vyhlazovacích táborů . Další Zeppelinští agenti byli popraveni po svém návratu po dokončení svých misí. Za to, že nezabránil popravám, byl Walter Schellenberg , šéf zahraniční rozvědky, odsouzen k šesti letům vězení v poválečném procesu s ministerstvy .


Před rokem 1944 trvalo vzdělávání od dvou nebo tří týdnů do tří měsíců. Mezi tábory panovala malá soudržnost, protože důraz byl kladen na kvantitu před kvalitou. Kvůli nedostatku letadel docházelo ke značným zpožděním v nasazení. Nečinní agenti pili alkohol, nakazili se pohlavními chorobami a přehodnotili svou věrnost. Zeppelinští rekruti, kteří byli svědky německých zvěrstev a slyšeli propagandu Untermenschen , postrádali pozitivní inspiraci, což vedlo k vysoké míře neúspěšných misí a častým zběhům. V mnoha případech se Zeppelinovi agenti vzdali NKVD a spolupracovali v boji proti Němcům. Sovětské zdroje tvrdí, že se jim podařilo obrátit více než 80 nebo téměř 13 % zajatých rádiových agentů. Nadšení válečných zajatců pro spolupráci dále opadlo po německém neúspěchu v bitvě u Stalingradu .


V důsledku toho museli Němci opustit přístup „kvantita nad kvalitou“ a stali se selektivnějšími. Vybrali si ty ruské zajatce, kteří se dopustili neodpustitelného provinění, jako je dezerce nebo zvěrstva na sovětských civilistech, které by jim zabránily se někdy vzdát sovětským úřadům. [14] V lednu 1944, na konferenci v Breslau , Schellenberg nařídil, že němečtí agenti musí být připojeni k ruským skupinám pro řádnou kontrolu a dohled. [17] Na konci roku 1944 a na začátku roku 1945 čelila operace Zeppelin takovým potížím při hledání spolehlivých ruských agentů, že bylo rozhodnuto použít rusky mluvící Volksdeutsche . Od poloviny roku 1943 operace Zeppelin také podporovala a udržovala kontakt s proněmeckými skupinami, které za ruskou linií zanechala postupující Rudá armáda . Například v létě 1944 Zeppelin navázal kontakt s jednotkami SS Sturmbrigade RONA u Brjanska .


Struktura

Organizace

Operace Zeppelin byla součástí sekce C v Amt VI (zahraniční zpravodajství) Hlavního úřadu říšské bezpečnosti (RSHA). Pod vedením Heinze Gräfe  se operace stala v polovině roku 1943 samostatnou kanceláří sekce C. Ve svých funkcích shromažďování zpravodajských informací operace Zeppelin duplikovala činnost Abwehru , německé vojenské rozvědky, a zahraniční armády Východ (FHO), oddělení Oberkommando des Heeres (velení armády). Zatímco vztahy s FHO byly normální, vztahy s Abwehrem byly nepřátelské. Byl to jeden z projevů pokračující rivality mezi Sicherheitsdienst (SD, zpravodajská služba SS a Nacistické strany ) a Abwehr . Uvnitř RSHA trpěla operace Zeppelin rivalitou mezi Amt IV ( Gestapo ) a Amt VI. Ke konci války došlo k pokusům o vytvoření spolupráce mezi operací Zeppelin a Ruskou osvobozeneckou armádou .


Relativně malý personál v ústředí ve Wannsee byli většinou akademici z různých institutů Ostforschung (německy pro výzkum Východu ). Na podporu operace byl na příkaz Himmlera v září 1942 ve Wannsee zřízen Havelův institut (Havelinstitut). Jednalo se o radiové centrum, které mělo zajišťovat komunikaci s nasazenými agenty, a také výcvikové zařízení pro radiotelegrafisty. Informace shromážděné agenty Zeppelin byly předány ke zpracování a posouzení dalším oddělením sekce C. Teprve v létě 1944 převzalo velitelství Zeppelin funkce shromažďování a vyhodnocování shromážděných zpravodajských informací. Ke konci války byla operace Zeppelin se zbytkem sekce C evakuována do bavorských Alp .


V terénu byli agenti připojeni k Einsatzgruppen . Počínaje jarem 1943 byli agenti rozděleni do tří Hauptkommando , z nichž každé bylo připojeno k armádní skupině ( skupina armád Sever , Skupina armád Střed a Skupina armád Jih ), ale byla podřízena přímo velitelství Zeppelin. Hauptkommando North mělo hlavní sídlo v Pskově a bylo nejsilnější. Hauptkommando Jih se kvůli postupu Rudé armády neustále přesouvalo z Berdiansk do Voznesensku do Oděsy do Přemyšlu do Maďarska, kde muselo být reorganizováno. O existenci Centra Hauptkommando se vedou spory mezi německými a ruskými zdroji; je možné, že skupina rekrutovala a vycvičila vězně, ale agenty nikdy plně nenasadila.


Pomocné vojenské jednotky

Hauptkommandos měla pomocné vojenské jednotky , kde rekruti sloužili při čekání na výsadek za sovětskými liniemi. Pro Němce to byl také způsob, jak posoudit spolehlivost a připravenost rekrutů. Hauptkommando South mělo dvě pomocné roty: 200člennou jednotku převážně Gruzínců a 350člennou jednotku ze Střední Asie. Poslední jmenovaný byl používán ke střežení tábora a velitelství Hauptkommanda , ale nikdy nezískal větší význam.


Největší z těchto pomocných jednotek byla připojena k Hauptkommando North. Koncem roku 1941 nebo začátkem roku 1942 se ve Stalag IF v Suwałkách zformovala vojenská skupina, které velel Vladimir Gil (kódové jméno Rodionov) . Jednalo se o jednotku velikosti praporu původně umístěnou poblíž Pskova . Druhá taková jednotka byla vytvořena na konci roku 1942 v Stalag 319  poblíž Chełmu . Obě jednotky byly sloučeny v březnu 1943 a vytvořily brigádu SS Druzhina . Byly přesunuty poblíž Hlybokaye v Bělorusku, aby se zapojily do protipartyzánských operací , včetně operace Chotěbuz v květnu–červnu 1943. Existovaly plány na začlenění SS Druzhina do Ruské osvobozenecké armády . Gil a jeho brigáda s asi 2500 muži však 13. srpna 1943 zabil asi 90 německých styčných důstojníků a přeběhl na sovětskou stranu (podle jiných zdrojů čítali přeběhlíci pouze 400 mužů z 1. praporu r. brigáda). Přeběhlíci vytvořili 1. protifašistickou brigádu, která bojovala s Němci a byla zničena v dubnu 1944 během protipartyzánské operace Frühlingsfest.


Tábory

Největší výcvikový tábor operace Zeppelin ( SS Sonderlager Sandberge ) se nacházel v Sandberge, asi 1,5 km (0,93 mil) od vlakového nádraží v Breitenmarkt ( Sieraków Śląski ). V době největší slávy v něm sídlilo asi 2000 agentů a koncem roku 1944 bylo evakuováno do Teplé . [34] Hlavní výcvikový tábor Hauptkommanda Sever se nacházel v Pskově . Středisko Hauptkommando mělo tábory v Jabloni (podřízeno KL Lublin a zničeno v roce 1942) a Kolíně (zřízeno koncem roku 1944). [35] Ostatní tábory byly odděleny podle národností. Například v táboře Legionowo new Varšava sídlily turkické národy, které byly později poslány do Turkestánské legie . Zeppelin měl sekce také ve velkých táborech. Například v roce 1942 měla dvě kasárna v koncentračním táboře Buchenwald a až do začátku roku 1944 byla přítomna v koncentračním táboře Osvětim . Tyto pravděpodobně fungovaly jako náborové stanice.


Speciální tábory, Sonderlagers „T“ a „L“, byly umístěny ve Vratislavi (evakuovány do Blamau v Reichsgau Niederdonau na začátku roku 1944). V Sonderlager „T“ prováděli ruští vědci a technici výzkum technologií, jako je dálkové ovládání, které by bylo možné začlenit do zbraní, a připravovali plány misí, které vyžadovaly technické znalosti, jako je znalost ruské ropné infrastruktury. V Sonderlager „L“ asi 200 vědců sestavilo statistiky, grafy a mapy sovětského Ruska. [40] Vytvářeli zvláště cenné zprávy, které byly na jaře 1945 ukryty v naději, že je nabídnou Britům nebo Američanům. Dalo by se to považovat za nejúspěšnější aspekt operace Zeppelin.


Mise

Hromadné nasazení

Mise byly zahájeny v červnu 1942. Skupiny, čtyři až pět mužů včetně radisty, byly sesazeny na padácích hluboko za frontovou linií, zatímco jiní překročili frontovou linii na zemi. Mužům byly poskytnuty padělané doklady totožnosti a velké částky v hotovosti. Skupiny dostaly různé úkoly špionáže, diverze, sabotáže, infiltrace, šíření propagandy, podněcování odporu atd. Němci během krátké doby shromáždili ve výcvikových táborech asi 10 000 až 15 000 rekrutů a měli 2 000 nebo 3 000 cvičících připravena k nasazení. Odhaduje se, že v kterýkoli daný den pracovalo v sovětském Rusku v letech 1942 až 1944 500 až 800 agentů Zeppelinů. Podle jiných zdrojů se však během operace Zeppelin a Abwehr nepodařilo vysadit více než 1 750 2000 agentů dohromady.


Kvůli povstání v Čečensku byl zvláště častým cílem Severní Kavkaz a Zakavkazsko , kde v průběhu války operace Zeppelin a Abwehru Schamil vysadily více než 50 diverzních skupin. Výsledky však byly mizivé. Mnoho skupin bylo zajato nebo zničeno brzy po přistání nebo souhlasilo se spoluprací se Sověty. Amt VI neměl žádný způsob, jak ověřit přijaté informace, a proto byl vysoce náchylný k dezinformacím sovětským bezpečnostním silám. Mnoho informací o aktivitách a osudu agentů Zeppelin však pochází z ruských zdrojů, které dychtivě zdůrazňovaly pečlivost a efektivitu NKVD a dalších bezpečnostních agentur. Snad nejúspěšnější operací byla sabotáž finského vlakového nádraží během obléhání Leningradu . Kvůli malému úspěchu a tenčícím se zdrojům, včetně nedostatku leteckých palivových a rádiových jednotek, museli Němci do března 1943 opustit myšlenky na masové nasazení sabotérů a vrátit se k primárnímu cíli shromažďování zpravodajských informací.


Shromažďování zpravodajských informací

Operace Zeppelin měla určité úspěchy při shromažďování zpravodajských informací. Tříčlenný tým se například infiltroval do sovětského lidového komisariátu dopravy a mohl posílat zprávy o pohybu Rudé armády. [47] Další agenti posílali zprávy o pohybu železnice ze Samary a Vladivostoku . [48] ​​Osamělý agent pracoval ve štábu maršála Konstantina Rokossovského , konstruktéra operace Bagration . V říjnu 1944 měla operace Zeppelin ještě 15 týmů fungujících za sovětskými liniemi. [47] Ačkoli, jak po válce vypověděl důstojník Zeppelinu, operace shromáždila většinu svých informací z jednoduchých výslechů sovětských válečných zajatců. [42]


Nejúspěšnější misí v Zakavkazsku byla operace Mainz, která zahrnovala gruzínské emigranty, kteří doufali, že obnoví Gruzínskou demokratickou republiku . [49] Michail Kedia [ ka ] , vedoucí gruzínského oddělení v Zeppelinu v letech 1942–1943, [50] oslovil Němce s plánem využít otevřenou hranici mezi Tureckem a sovětským Ruskem u Batumi . [49] Dvě eskadry Gruzínců byly propašovány přes hranici. Spojili se s místním protisovětským podzemím a založili burzu: zbraně a sabotážní materiály pro informace. Operace byla provedena s tichou podporou turecké rozvědky . [49] Na jaře 1944 Zeppelin rozšířil operaci nasazením dalších pěti týmů v Gruzii. Zároveň však bylo téměř nemožné udržet kontakt, protože Turecko pod rostoucím tlakem spojenců přerušilo vztahy s Německem v srpnu 1944 a mocnosti Osy se z Řecka stáhly v říjnu 1944. [49]


Další mise

Sovětský kombrig Ivan Bessonov  [ ru ] byl vybrán jako vůdce pro plán výsadku sabotérů na Sibiři , osvobodit zajatce GULAG a německé válečné zajatce a zahájit protisovětské hnutí odporu (viz: Operace GULAG ). [36] [51] V říjnu 1942 byl v Breslau zřízen speciální tábor pro výcvik 200 lidí a 60 radiistů . Počátkem roku 1943 byla přemístěna do Linsdorfu . [52] Do Komi ASSR však byly vyslány pouze tři skupiny : 2. června 1943 12 osob, koncem roku 1943 40 osob u Syktyvkaru a 7 osob v červnu 1944. Všechny tyto skupiny byly rychle zlikvidovány NKVD . [53] Sám Bessonov byl zatčen a poslán do koncentračního tábora Sachsenhausen v červnu 1943. [51]


V létě 1943 byl Otto Skorzeny vybrán, aby vedl operaci Ulm. [54] Plán byl vysadit agenty v pohoří Ural , aby sabotovali sovětský ocelářský průmysl v Magnitogorsku a Čeljabinsku . [55] Původní plány byly upraveny tak, aby se zaměřovaly na elektrickou síť. Operace Zeppelin poskytla lidskou sílu a vybraní agenti zahájili výcvik, nicméně zpoždění způsobená nedostatkem vhodných letadel s dlouhým doletem znamenala pro postupující Rudou armádu ztrátu startovacích míst (a zvýšení vzdálenosti, kterou letadla potřebovala překonat). [56] Do Vologdy byla vyslána pouze malá skupina proti alternativním cílům. [57] Operace Ulm se transformovala na operaci Eisenhammer , plán pro Luftwaffe na bombardování elektráren poblíž Moskvy. [56] Byly však další naléhavější potřeby a nakonec byl Eisenhammer zrušen. [58]


Plán na atentát na Stalina

Propracované spiknutí s cílem zavraždit Josifa Stalina v Moskvě se stalo nejznámější misí uskutečněnou operací Zeppelin, i když podrobnosti o událostech se liší, protože ruské zdroje příběh několikrát změnily. [59]


V květnu 1942 dezertoval na německou stranu ruský důstojník jménem Shilo [59] (nebo Politov či Polikov), [60] . Chlubil se svými sovětskými medailemi [60] a spojením s ruským vrchním velením ( Stavka ). [61] Ruský agent přijal jméno Pjotr ​​Ivanovič Tavrin, [59] převzal totožnost zraněného ruského majora a prošel rozsáhlým výcvikem. [61] V plánu bylo letecky přepravit Tavrina a jeho ženu radistu Lidii Jakovlevnu Shilovu na letiště v Moskevské oblasti. Odtud by cestovali do Moskvy, aby zavraždili Stalina nebo jiné vysoce postavené sovětské představitele, možná 25. října, na výročí Říjnové revoluce . [63]


V noci z 3. na 4. září 1944 odstartoval z Rigy transportní letoun Arado Ar 232 B. Letěno posádkou z Luftwaffe Kampfgeschwader 200 , bylo zasaženo sovětskou protiletadlovou palbou a přistálo u Smolenska . [64] Ruská kontrarozvědka se o plánech dozvěděla a počkala na letadlo na zamýšleném místě přistání. Tavrin a jeho žena vzali ruský motocykl M-72 s postranním vozíkem a jeli směrem na Moskvu. Zastavila je hlídka a byli zatčeni, protože v deštivé noci vypadali podezřele suše. Zatčena byla i posádka letadla. [15] Posádka letadla byla popravena v srpnu 1945. Tavrin a jeho manželka, kterou Rusové doufali použít proti Němcům, byli popraveni v březnu a dubnu 1952.


https://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Zeppelin_(espionage_plan)