Reinhard Gehlen

Z Valašský odbojový spolek
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

*3. dubna 1902, Erfurt – †8. června 1979, Starnberg

Německý vojenský důstojník a zpravodajský expert, který sehrál klíčovou roli v poválečném rozvoji západoněmecké zpravodajské služby.

Raný život a vojenská kariéra

Reinhard Gehlen se narodil v Erfurtu v Německu. V roce 1920 vstoupil do Reichswehru, kde začal svoji vojenskou kariéru. Postupně stoupal v hodnostech a během druhé světové války se stal vedoucím sekce Fremde Heere Ost (Cizí armády Východ), která se zabývala zpravodajskou činností proti Sovětskému svazu. Byl známý svou odborností v oblasti sovětských vojenských záležitostí a získal uznání za své analytické schopnosti.

Poválečné období a Gehlenova organizace

Po skončení druhé světové války byl Gehlen zajat americkými silami. Díky svým hlubokým znalostem sovětských vojenských záležitostí byl rychle přijat Američany. V roce 1946 mu bylo umožněno založit zpravodajskou organizaci známou jako Gehlenova organizace, která se zaměřovala na sovětské aktivity ve východní Evropě. Tato organizace byla klíčovým zdrojem informací pro americkou zpravodajskou službu CIA během studené války.

Bundesnachrichtendienst (BND)

V roce 1956, kdy bylo západní Německo znovu vyzbrojeno, se Gehlenova organizace stala základem pro nově vzniklou západoněmeckou zpravodajskou službu Bundesnachrichtendienst (BND). Reinhard Gehlen se stal jejím prvním ředitelem a tuto pozici zastával až do svého odchodu do důchodu v roce 1968. Pod jeho vedením se BND stala důležitým hráčem na poli mezinárodní zpravodajské činnosti během studené války.

Pozdější léta a smrt

Po odchodu z BND se Gehlen stáhl do soukromí. Zemřel 8. června 1979 v Starnbergu, Německo. Reinhard Gehlen zanechal trvalý odkaz jako klíčová postava v poválečné zpravodajské historii Německa a významný přispěvatel k západnímu porozumění sovětským vojenským aktivitám během studené války.

Reinhard Gehlen je dnes považován za kontroverzní postavu – na jedné straně byl obdivován za své zpravodajské schopnosti a strategické myšlení, na druhé straně kritizován za své nacistické minulosti a některé aspekty své poválečné činnosti.