Walter Nicolai

Z Valašský odbojový spolek
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

1. srpna 1873 – 4. května 1947

Německý zpravodajský důstojník. Byl prvním šéfem německého vojenského zpravodajství Abwehr během první světové války.

Nicolai se narodil v Braunschweigu v Německu. V roce 1893 vstoupil do německé armády a sloužil v různých jednotkách na frontě. V roce 1906 byl převelen do Generálního štábu a v roce 1913 byl jmenován šéfem oddělení IIIb, které bylo zodpovědné za vojenskou zpravodajskou službu.

Během první světové války Nicolai sehrál důležitou roli při shromažďování a analýze zpravodajských informací. Byl také zodpovědný za vedení německých špionů a sabotérů v nepřátelských zemích.

Po válce Nicolai zůstal v armádě a v roce 1921 se stal šéfem nově založeného Abwehru. Abwehr byl odpovědný za vojenskou zpravodajskou službu a kontrarozvědku. Nicolai vedl Abwehr až do svého odchodu do důchodu v roce 1929.

Po odchodu do důchodu Nicolai se věnoval psaní a přednáškám o zpravodajské službě. Zemřel v Moskvě v roce 1947.

Nicolai byl kontroverzní postavou. Byl kritizován za své použití špionáže a sabotáže a za své blízké vztahy s nacistickým režimem. Nicméně je také považován za jednoho z nejschopnějších zpravodajských důstojníků své doby.

Raný život

Nicolai byl synem kapitána pruské armády a dcery farmáře v Braunschweigu . V roce 1893 si vybral vojenskou kariéru. Studoval v letech 1901 až 1904 na válečné akademii v Berlíně . Je známo, že krátce před svým jmenováním náčelníkem zpravodajské služby německého vrchního velení podnikl výlety do Ruské říše a hovořil plynně rusky . Nicolai byl německý nacionalista a monarchista , ale jinak považován za apolitického .

V roce 1906 začal Nicolai svou kariéru v Abteilung IIIb a převzal velení nad východopruskou zpravodajskou stanicí v Königsbergu .  Vybudoval zpravodajskou stanici v Königsbergu na hlavní centrum pro špionáž proti Ruské říši . Po dvou letech služby na počátku roku 1913 byl jmenován velitelem Abteilung IIIb , což pomohlo informovat rakousko-uherskou armádu , že plukovník a šéf Evidenzbureau Alfred Redl byl ruský krtek .

První světová válka

Nicolai vedl německou tajnou službu v letech 1913 až 1919 a během první světové války intenzivně řídil Abteilung IIIb . Napsal: "Před každou novou akvizicí, dodání pp. zeptat se IO, jaké výhody to přináší pro válku".

Informace o Nicolaiově zaměstnávání Mata Hari (7. srpna 1876 – 15. října 1917) lze nalézt v tzv. Gemppově zprávě, která se dostala na veřejnost až v 70. letech 20. století.  Dokumenty také obsahují informace od bývalých důstojníků Abteilung III b o „agentovi H 21“, kterým byla Mata Hari. Noviny dokazují, že vstoupila do služeb německé tajné služby koncem podzimu 1915. V květnu 1916 ji šéf IIIb Nicolai požádal, aby přijela do Kolína nad Rýnem . Po rozhovoru tam rozhodl, že ji nechá vycvičit jako agentku a jako jejího psovoda pověří majora Röpella . Röpell ji naučil „na dlouhých procházkách na okraji města základům práce agenta“ a odborník na psaní šifer s ní cvičil „chemické psaní“. „Výcvik“ trval sedm dní. Úkolem Maty Hari bylo prozkoumat další útočné plány Třetí francouzské republiky z Paříže, cestovat vojensky zajímavými oblastmi Francie a udržovat kontakt s Kriegsnachrichtenstelle (Úřad válečné zpravodajské služby) West v Düsseldorfu , jehož ředitelem byl major Röpell, a velitelství agentů v německého velvyslanectví v Madridu , jehož ředitelem byl vojenský atašé major Arnold Kalle. Mata Hari byla později převelena ke kapitánu Hoffmannovi, který jí dal kódové jméno H 21.

V lednu 1917 major Kalle vysílal rádiové zprávy do Berlína, které popisovaly užitečné aktivity německého špióna s kódovým označením H-21, jehož životopis se tak těsně shodoval s životopisem Maty Hari, že bylo zjevně zřejmé, že ona musí být agentkou.  Deuxième Bureau zachytilo zprávy a z jejich obsahu identifikovalo H-21 jako Mata Hari. Zprávy byly v kódu, o kterém německá rozvědka věděla, že byl prolomen Francouzi, což naznačuje, že tyto zprávy měly způsobit zatčení Mata Hari francouzskou armádou.  Počátkem roku 1917 se plukovník Nicolai velmi rozzlobil, že mu Mata Hari neposkytla žádné zpravodajské informace hodné toho jména, ale pouze pařížské klepy o sexuálním životě francouzských politiků a generálů. Údajně se rozhodl ukončit její pracovní poměr tím, že ji skrytě vystavil Francouzům.

Další slavná špionka, které byl Nicolai přidělen, byla Elsbeth Schragmüllerová . Po mnoho let byla vždy známá jako Mademoiselle Docteur nebo Fräulein Doktor, její skutečné jméno bylo odhaleno až v roce 1945 z dokumentů německých tajných služeb zajatých spojenci po druhé světové válce. V roce 1915 ji Nicolai pověřil náčelnicí Kriegsnachrichtenstelle Antwerpen .

Když se Erich Ludendorff stal koncem srpna 1916 prvním proviantním generálem, došlo k rozšíření vojenského zpravodajství pro vojenskou policii. Nicolai se považoval za člověka s neústupnou vůlí vítězit a za vojenského vychovatele, dozorce a iniciátora vlastenecké sebekázně. Jeho důstojníci se podíleli na propagačních pracích pro válečné dluhopisy a pomáhal zakládat proválečnou a militaristickou německou stranu vlasti .

Pozdější život

Po skončení první světové války , Nicolai odešel jako plukovník. Jeho zástupcem a pak nástupcem v roce 1920 byl major Friedrich Gempp. Nicolai publikoval dvě poválečné knihy o své činnosti.

V roce 1925 byl kontaktován a povolán do Turecka tureckým ministerstvem zahraničních věcí , v roce 1926 pomáhal se založením Národní bezpečnostní služby a přednášel tureckým důstojníkům o zpravodajství.

Za nacistického Německa patřil do odborného poradního sboru Císařského ústavu pro dějiny Nového Německa.V období národního socialismu v Německu působil jako člen odborné komise Říšského ústavu pro studium dějin nového Německa. Německý novinář Kurt Riess však ve své knize Totální špionáž, vydané v roce 1941 v New Yorku, tvrdil, že tato práce byla jen formalitou:

Mezitím Nikolaj dočasně zmizel v pozadí. Aby uvedl zahraniční pozorovatele v omyl, Hitler ho jmenoval vedoucím Ústavu pro dějiny Nového Německa a pověřil ho, aby znovu sestavil dějiny první světové války v souladu s názory nacistů. Samozřejmě, toto jmenování byl jen trik. Nikolaj neměl v úmyslu stát se historikem. Místo toho začal tajně organizovat novou vojenskou zpravodajskou službu. Několik let nebylo jméno Nikolaj nikde zmíněno a neobjevilo se ani v armádních adresářích. Jakmile však začala druhá světová válka, a tedy jakmile „Třetí říše“ odhodila všechna opatření vůči vnějšímu světu, plukovník Nicolai se náhle vynořil a byl znovu oficiálně jmenován šéfem armádní rozvědky.

Po skončení 2. světové války v roce 1945 dobrovolně zůstal na území obsazeném sovětskými vojsky. Nikolaj byl převezen z Německa do Moskvy , kde byl podroben důkladnému výslechu. Spolu s Friedrichem Gempem se usadil na zvláštní chatě NKGB - MGB v Serebrjanském Boru . Pracoval na poznámkách memoárového a analytického typu podle osobních pokynů I. V. Stalina . Přístup k těmto poznámkám je stále uzavřen, není ani s jistotou známo, zda jsou v archivu FSB nebo ve Státním archivu Ruské federace . V únoru 1947 utrpěl mrtvici . Zemřel 4. května 1947 v Moskvě. Ostatky byly zpopelněny a pohřbeny na hřbitově New Donskoye v hromadném hrobě. V roce 1999 byl rozhodnutím ruských vojenských soudních orgánů Walter Nikolaj rehabilitován.

Po druhé světové válce byl Nicolai na Stalinův osobní rozkaz zatčen sovětským SMERSH , deportován z Německa a vyslýchán v Moskvě . Zemřel ve vazbě 4. května 1947 v nemocnici moskevské věznice Butyrka . Jeho tělo bylo zpopelněno a pohřbeno na nekropoli kláštera Donskoy v hromadném hrobě . Teprve v roce 1999 ruští vojenští prokurátoři formálně zprostili Nicolaie všech obvinění.


Přeloženo strojově - musí se upravit !

Zdroj: Wikipedie

https://warlib.site/gilensen2/#5.